7 czerwca 2012

Zwróć Uwagę #1

Zwróć Uwagę! to akcja, która przyszła mi do głowy kilka tygodni temu, kiedy przygotowywałam dział Możesz pomóc, do którego odnośnik znajdziecie w górnym menu. Za pośrednictwem ZU chciałabym zwracać Waszą uwagę na ciekawe kampanie społeczne, spoty oraz akcje, które mają na celu pomoc, uświadamianie i rozwój. Często giniemy w ich zalewie, często przechodzimy obok i za chwilę o nich zapominamy, często niektóre do nas w ogóle nie docierają. Mam świadomość, że Zwróć Uwagę! nie wpisuje się stuprocentowo w tematykę bloga i że diametralnie różni się od wszystkich stałych rubryk Kreatywy, ale mam nadzieję, że będzie ona cieszyła się Waszym zainteresowaniem. Że pozytywnie Was zainspiruje.

* * *

W ramach pierwszego odcinka serii, chciałabym przypomnieć o głośnej przed laty kampanii Nie w moim imieniu zorganizowanej przez Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt - Viva!.

Doskonale pamiętam, że byłam uczennicą gimnazjum, kiedy w mediach zrobiło się głośno o wywożeniu koni na rzeź. Wtedy pierwszy raz usłyszałam o Vivie i jej ideę zapragnęłam rozpropagować w swojej szkole. Dzięki ulotkom, plakatom i petycjom dostarczonym przez fundację, uzyskałam pełne uzbrojenie do promowania akcji w swoim środowisku. Choć dyrekcja szkoły nie zgadzała się na zorganizowanie apelu, podziemnymi kanałami udało mi się dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, któremu mogłam zawdzięczać kilkadziesiąt podpisów pod petycją. Niby niewiele, ale jak na możliwości nastolatki uważam, że był to sukces. Bo w tego typu akcjach liczy się każdy podpis!

Za ratujkonie.pl:

Cele akcji
Naszym głównym celem jest wykreślenie konia z listy zwierząt rzeźnych. Świadomi kulturowych i ekonomicznych uwarunkowań którym w naszej misji trzeba stawić czoła, działamy aktywnie również na rzecz poprawy warunków życia oraz przeciwko długodystansowym transportom koni na rzeź, barbarzyństwa dla którego nie ma usprawiedliwienia w świecie XXI wieku.

Obecnie aktywność Vivy koncentruje się na:
Niesieniu pomocy koniom w potrzebie (wykupie, opiece oraz aranżowaniu adopcji uratowanych koni).

Monitorowaniu zmian legislacyjnych w zakresie transportów długodystansowych zwierząt na rzeź w UE oraz lobbingu w PE na rzecz ograniczenia transportów do 8 godzin (akcja „8hours”, patrz: „Aktualności”, „Raporty” oraz „Petycje”).

Koordynowaniu akcji „Nie w moim imieniu” oraz dalszemu zbieraniu podpisów pod petycją wykreślenia konia z listy zwierząt rzeźnych w Polsce.

Przygotowywaniu akcji edukacyjnych na temat respektowania praw zwierząt w tym praw koni.

Jak możesz pomóc?
 • realnie bądź wirtualnie adoptując konia (informacje);
 • podpisując petycję (informacje) w wersji online lub w formacie .doc do podpisania przez znajomych i odesłania do fundacji;
 • dokonując wpłaty na rzecz Vivy (informacje);
 • umieszczając na blogu/forum/stronie jeden z bannerów, udostępnionych tutaj.


Linki: viva.org.pl, ratujkonie.pl, Viva na fejsbuku, kampania na fejsbuku.

Niewiele wysiłku potrzeba, aby pomóc - pamiętajcie o tym!

13 komentarzy

 1. Fajny pomysł na dotarcie do czytelników bloga z przekazem. BTW na pierwszy rzut oka pomyślałem, że logo przedstawia tenisistę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, to akurat niedobrze, szukałam sympatycznej lupy, a wyszła rakieta :)) Ale mam nadzieję, że grafika w połączeniu z tekstem odpowiednio przedstawia moja zamierzenie :)

   Usuń
 2. Bardzo ciekawa akcja :) Konie uwielbiam, a gdy słyszę jak się je traktuje, nie mogę uwierzyć, że ludzie mogą być aż tak okrutni.
  Petycję oczywiście podpisałam, link wysłałam znajomym. Mam nadzieję, że to coś da.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Natalia, piękna postawa, bardzo dziękuję :)

   Usuń
 3. Świetna akcja! Niecierpliwie będę wyczekiwała kolejnych części. O koniach oczywiście słyszałam, aczkolwiek nie znałam strony. Na pewno ją przejrzę i zobaczę co mogę zrobić ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uważam, że akcja ta jest dobra, ponieważ dotrą różne ważne sprawy do większej liczby ludzi. Sama w tej akcji spróbuję pomóc ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie jestem jakąś wielką fanką zwierząt (chociaż mojego kota ubóstwiam). Ale jak czasami słyszy się w mediach co ludzie z nimi wyrabiają to aż wstyd mi za własny gatunek.
  Wspaniała akcja. Podpiszę petycję i spróbuje namówić do tego tez znajomych.

  OdpowiedzUsuń
 6. Od dawna próbuję pomagać zwierzętom i jednym ze sposobów na to jest zamieszczanie na blogu banerków. Kreatywo, świetna akcja. Mam nadzieję, że dzięki temu więcej ludzi zacznie zwracać uwagę na złe traktowanie zwierząt i zacznie im pomagać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również mam taką nadzieję, choć w tej akcji planuję zwracać uwagę nie tylko na zwierzęta :)

   Usuń
 7. Ciekawa akcja. Wpadłaś na świetny pomysł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, mam nadzieję, że akcja będzie cieszyła się zainteresowaniem blogerów :)

   Usuń
 8. Petycja wysłana :) To jak traktowane są zwierzęta udowadnia, że największymi bestiami są ludzie, niestety...

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja też na obrazku widziałam tenisistę :D A akcja świetna!

  OdpowiedzUsuń