28 czerwca 2012

Arystokracja. Polskie rody, Marcin K. Schirmer


Arystokracja. Polskie rody, Marcin K. Schirmer
Wydawnictwo: PWN
Rok wydania: 2012
Stron: 318
Gatunek: historia, albumy
Tym, za co najbardziej cenię książki Wydawnictwa Naukowego PWN jest przede wszystkim estetyka. Nie spotkałam u innych wydawców takiej staranności i dbałości o piękne wydania. Wiele książek PWN stanowi ozdobę moich półek i nie inaczej jest z Arystokracją Marcina Schirmera.

Książka podzielona jest na dwie części - na pierwszą składa się krótki rys historyczny dziejów polskiej arystokracji (od procesu jej powstawania, przez kształtowanie w czasach I Rzeczypospolitej, po rozbiory, międzywojnie i współczesność). Z rozdziału tego dowiemy się również, jakie warunki należało spełniać, by stać się magnatem oraz jak po dziś dzień walczy się o zwrócenie tytułów szlacheckich i majątków.


Na drugą część składa się prezentacja najbardziej znanych rodów arystokratycznych naszego kraju, m.in. Branickich, Czartoryskich, Krasińskich czy Radziwiłłów. Sportretowane zostały tutaj najciekawsze i najbardziej znaczące osobowości danych rodów oraz zarysowane zostały dzieje ich familii. Nie są to obrazy pełne, ale bogactwa nie można im odmówić - autor sięga do wielu źródeł historycznych, przedstawia liczne fotografie i interesujące anegdoty.

Książka jest bogato ilustrowana - obfituje w zdjęcia, ryciny i obrazy, wydana została z pełną starannością. Poważnym uchybieniem publikacji jest jednak brak indeksu nazwisk, który w tego typu wydaniach jest punktem właściwie obowiązkowym. Książka, w której padają setki nazwisk powinna być opatrzona indeksem, który ułatwiałby korzystanie z niej - bo choć wiadomo, które nazwisko do jakiego rodu jest przypisane, to jednak czasem o losach niektórych autor pisał również w innych częściach tekstu, co oznacza, że dotarcie do nich bez stosownego spisu nazwisk, może okazać się zadaniem żmudnym i męczącym.


Arystokracja. Polskie rody to lektura obowiązkowa dla miłośników polskiej historii, sztuki i kultury oraz - przede wszystkim - genealogii. Często nie zdajemy sobie sprawy, że ulubieni poeci, aktorzy czy pisarze należą/należeli do najznamienitszych rodów naszego kraju. Warto być ciekawym świata i sięgnąć po tę publikację - nie zanudzi Was, zapewniam!

Moja ocena: brak
Za książkę dziękuję wydawnictwu PWN.


literatura polska | recenzja | Schirmer Marcin | literatura | recenzje książek

5 komentarzy

 1. Wprawdzie nie jestem miłośnikiem polskiej historii, ale sztuki już bardziej ;) Chętnie dowiedziałabym się również czegoś o znanych rodach. Rozejrzę się zatem za tą publikacją.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam książki historyczne, a te o polskiej arystokracji są bardzo kuszące. Muszę przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe, lubię czytać o polskich rodach. Może sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 4. Coraz bardziej interesuję się historią, mimo że z wykształcenia jestem laikiem w tej dziedzinie. Może kiedyś wpadnie mi w łapki ta książka. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Raczej podziękuję :)

  OdpowiedzUsuń