27 maja 2012

Nowa Ziemia, Świat po Wybuchu, Julianna Baggott


Nowa Ziemia. Świat po Wybuchu, Julianna Baggott
Oryginał: Pure
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2012
Stron: 472
Gatunek: science fiction, dla młodzieży
Nigdy nie lubiłam science fiction, nie lubiłam wizji postapokaliptycznych, powieści o antyutopiach. Nigdy nie lubiłam historii, w których bohaterowie żyją na gruzach świata, stykają się z dziwacznymi maszynami, a w ich otoczeniu pojawiają się tajemnicze zmutowane stwory. I nagle pojawia się na rynku Nowa Ziemia i wszystko to, co dotąd sądziłam, wszystko to, w co dotąd wierzyłam, przestaje mieć znaczenie. Bo oto pokochałam rasową powieść science fiction!
16-letnia Pressia żyje w świecie po Wybuchu. Każdego dnia walczy o przetrwanie wśród zmutowanych po eksplozji kreatur, które kiedyś były ludźmi. Pyły żyją w ziemi, ich oczy pojawiają się nagle gdy wciągają swoje ofiary pod ziemię, za miastem mieszkają okrutne Matki zrośnięte ze swoimi dziećmi.

Pressia nienawidzi lalki, która zespoliła się z jej ręką, przeraża ją wizja, że wiatrak w szyi ukochanego dziadka któregoś dnia przestanie działać, fascynują ją ptaki na plecach towarzysza podróży. Marzy o normalnym świecie, który pamięta z pozostałości zdjęć, tęskni za rodzicami, którzy umarli w czasie eksplozji. Lada dzień zostanie powołana do wojska. Wtedy wszystko się zmieni…

Partridge to 18-letni adept Akademii w sterylnym świecie Kopuły. Jest jednym z ocalałych Czystych. Dowiaduje się, że jego matka być może jeszcze żyje wśród zmutowanych. Postanawia wydostać się z Kopuły i ją odnaleźć. Znajdzie się wśród niebezpieczeństw, których istnienia nie mógł przewidzieć, gdzie jego Czystość jest przekleństwem.

Jego spotkanie z Pressią zmieni bieg historii Nowej Ziemi…

Źródło: egmont.pl
Pierwsza część trylogii Świat po Wybuchu, napisana jest lekko i z polotem. Pochłania się ją błyskawicznie, z zapartym tchem. Świat wykreowany przez Juliannę Baggott szokuje i zaskakuje, wzbudza przestrach i odrazę, fascynuje i przyciąga. Autorka wiernie oddaje mechanizmy władzy, znakomicie odzwierciedla ludzkie instynkty - potrzebę walki o przetrwanie, eliminowania wroga dla własnych korzyści. Nie boi się sugestywnych, naturalistycznych opisów, okrutnych wizji i szokujących rozwiązań. Splata ze sobą klimat science fiction z przygodówkami i kryminałami, czego efektem jest rozbudowana, zaskakująca i naprawdę pełna napięć fabuła. Wszystkie zagadki i tropy w Nowej Ziemi splatają się w spójną całość, tworząc znakomitą, absorbującą historię, od której nie sposób się oderwać.

Wielki aplauz należy się Baggott za stworzenie niebanalnej powieści postapokaliptycznej, za przedstawienie oryginalnej wizji świata. Za zaserwowanie czytelnikom nowych rozwiązań i nowych, niespotykanych dotąd wrażeń. Za wykreowanie interesujących i różnorodnych bohaterów. Za stworzenie powieści na naprawdę wysokim poziomie. Koło Nowej Ziemi nie można przejść obojętnie. Nie ginie ona w zalewie historii z nurtu fantastyki naukowej. Wyróżnia się i zapada w pamięć. Informacja z okładki, głosząca, że to bestseller tłumaczony na 20 języków nie dziwi i nie jest tanim chwytem. Bo takie właśnie książki zasługują na światowy sukces.

Moja ocena: 9/10
Za książkę dziękuję wydawnictwu Egmont.

Koniecznie zajrzyjcie na stronę swiatpowybuchu.pl oraz na fejsbuka SwiatPoWybuchu.


literatura amerykańska | recenzja | Julianna Baggott | literatura | recenzje książek
Julianna Baggott jest uznaną przez krytyków autorką bestsellerów. W ciągu ostatnich dziesięciu lat wydała siedemnaście książek – dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wykłada na Uniwersytecie Stanowym Florydy, gdzie prowadzi zajęcia z twórczego pisania. Działa też w założonej wraz z mężem fundacji Kids in Need – Books in Deed, której celem jest przekazywanie darmowych książek dzieciom z ubogich rodzin.
Źródła: foto | opis

14 komentarzy

 1. Na innym blogu czytałam już o tej książce i kolejna dobra recenzja:) będzie trzeba w końcu po nią sięgnąć

  OdpowiedzUsuń
 2. To książka, na którą po naprawdę wielu dobrych recenzjach mam olbrzymią ochotę. Już nie mogę się doczekać, gdy wpadnie w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 3. SF dla młodzieży nigdy nie będzie "rasową powieścią SF"... Ale i tak chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dlaczego? SF jest zarezerwowane tylko dla dorosłych? I oni świetnie się tutaj odnajdą, gwarantuję :)

   Usuń
 4. ja również nigdy nie lubiłam sf... nigdy nie czytałam żadnej takiej książki - no może poza takiej, w której bohaterami były zombie :) ale tak się zastanawiam, może jednak się skusić :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Również żywię niechęć do wszelakich powieści SF (elementy również mnie rażą). Nie wiem, skąd się to wzięło. Próbowałam się przełamać, ale tamtych prób nie można uznać za udane... Niemniej jednak coś bardziej młodzieżowego mogłoby się do tego celu nadać... Chętnie spróbuję, bo wysoka nota robi swoje! :)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. książkę również czytałam i bardzo przypadła mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. tak się cieszę, że wkrótce przekonam się na własnej skórze, jak dobra jest ta książka :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam ochotę na tą książkę ;) Dodaję bloga do obserwowanych i zapraszam do siebie: http://ksiazki-recenzja.blogspot.com

  BTW na email wysłałem propozycję współpracy przy promocji naszych blogów ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam powieści tego typu, więc koniecznie muszę przeczytać :) Już na nią poluję.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem bardzo ciekawa tej książki, to już kolejna pozytywna recenzja ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka zbiera same pochwały, w końcu muszę sama zabrać się za tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Chyba zaczaję się na tę książkę w formie ebooka :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Książkę czytałam :) Bardzo miło ją wspominam :)

  OdpowiedzUsuń