10 maja 2012

Gotuj z Julią, Julia Child


Gotuj z Julią. Niezbędne przepisy i porady mistrzyni kuchni, Julia Child
Oryginał: Julia's kitchen wisdom
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 2011
Stron: 247
Gatunek: kucharskie
Kiedy obejrzałam Julie i Julia - ciepły i nastrojowy film o miłości do gotowania, z ukochaną Meryl Streep, uwielbianym Stanleyem Tuccim i uroczą Amy Adams, do której długo musiałam się przekonywać - wiedziałam, że kiedyś sięgnę po książki Julii Child. Przepisy i porady zawarte w Gotuj z Julią towarzyszą mi od grudnia poprzedniego roku, zatem po kolejnym przejrzeniu książki 'od deski do deski' nadeszła pora na jej przedstawienie.

Autorka zaczyna od krótkiego wprowadzenia w wir gotowania, by potem gładko przejść do przepisów, kolejno na:
- zupy i dwa podstawowe sosy;
- sałatki i dressingi;
- warzywa;
- mięso, drób i ryby;
- dania z jaj;
- pieczywo, naleśniki i tarty;
- ciasta i ciasteczka.

Po nich znalazła miejsce dla informacji o wymaganym sprzęcie kuchennym, słowniczka kulinarnego i podziękowań. Ostatnie strony z kolei zawierają informacje o pani Child oraz indeks przepisów i porad.

Nie jest to typowa książka kucharska, czego powinniście domyślić się już przy pierwszym myślniku. Dwa podstawowe sosy? - spytacie - a reszta?. Spieszę z wyjaśnieniami! Autorka pokusiła się o podział grupowy, tj. skoro sosu winegret używamy do sałatek, umieściła go przy sałatkach, sosy brązowe - przy mięsach, sosy pomidorowe - przy warzywach itd. Jest to bardzo wygodne, nie trzeba bowiem skakać po całej książce, aby skompletować jeden przepis.

Gotuj z Julią to poradnik skonstruowany bardzo wygodnie i przejrzyście. Autorka opiera się na prostym schemacie - najpierw przedstawia bazę dania wraz z przykładowym przepisem, a zaraz po nich wariacje, tj. kilka propozycji modyfikacji. W nie wplata jeszcze kilka porad, spisywanych przez lata na przypadkowych kartkach. Co ważne, owe porady wyróżniono graficznie, co pozwala na łatwe przejrzenie wszystkich niezbędnych zagadnień i wskazówek.


Jak podkreśla Julia Child jej książka "nie pretenduje do zastąpienia wielkiej, szczegółowej, uniwersalnej książki kucharskiej", toteż spodziewać się tu możecie przepisów raczej nieskomplikowanych. Nie znaczy to wcale, że dania proponowane przez autorkę nie są wyszukane, albo że z powodzeniem wykona je pierwszy z brzegu laik. Nie. Posłużę się cytatem z wprowadzenia:

Jest to raczej mini aide-mémoire (pomoc dla pamięci) dla osób z elementarną znajomością słownictwa kulinarnego i z kuchnią wyposażoną w takie narzędzia, jak brytfanna, robot kuchenny i przyzwoity wałek do ciasta; dla tych, którzy mniej więcej wiedzą, jak obchodzić się z kuchenką.

A zatem - jeżeli lubicie gotować, lubicie dobrze zjeść i jesteście chłonni wiedzy - z całego serca polecam Wam ten kulinarny poradnik. Nie zawiera on zdjęć, więc komuś może się wydać mniej atrakcyjny, ale miłośnicy gotowania na pewno zgodzą się ze mną, że jeśli przepisy są naprawdę znakomite, a ich autorką jest prawdziwa legenda światowej kuchni, wszelkie ozdobniki i zapychacze stron są tu zbędne.

Moja ocena: brak


literatura amerykańska | recenzja | Julia Child | literatura | recenzje książek

Autorka pierwszego w Stanach Zjednoczonych telewizyjnego programu kulinarnego "Francuski Szef Kuchni" oraz słynnej książki kucharskiej "Francuska sztuka gotowania".

Jedzenie i gotowanie pokochała podczas pobytu nad Loarą. Pierwszy posiłek w Paryżu (ostrygi, solę meuniere ze zrumienionym masłem, dobre wino) zjadła w słynnej restauracji La Cauronne i właśnie wtedy postanowiła poznać tajniki sztuki kulinarnej. W legendarnej paryskiej szkole Le Cordon Bleu wzbudziła nie lada poruszenie – swoim temperamentem, wzrostem (188 cm!) oraz niesłychanie wysokim, piskliwym głosem, który kilkanaście lat później pokochały tysiące Amerykanów. Za swoje show w 1966 roku Julia Child otrzymała nagrodę Emmy. Zmarła na dwa dni przed swoimi 92 urodzinami.

Źródła: foto | opis
Zdjęcia pochodzą ze strony filmweb.pl

PS. Pamiętajcie o pojedynkach, głosować możecie jeszcze tylko przez kilka godzin!

10 komentarzy

 1. Muszę, koniecznie muszę mieć tę książkę. Uwielbiam film i uwielbiam gotować, więc to coś w sam raz dla mnie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie bym ją przejrzała:) Myślę, że mogłabym się w niej zakochać:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja i tak jestem kuchennym beztalenciem...

  OdpowiedzUsuń
 4. Hm, to coś dla mnie. Wprawdzie po moim 'kucharzeniu' panuje, że tak to nazwę, artystyczny nieład, ale taka książka zawsze się przyda ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam książki kucharskie :) Od dawna chcę obejrzeć ten film, mam słabość do Meryl Streep :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię gotować, a więc może sobie zakupię. Później będę próbowała w kuchni coś zrobić ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ooo, coś dla mnie :) Chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Och! Kiedy obejrzałam film Julie&Julia wiedziałam, że kiedyś sięgnę po książkę kucharską słynnej Julii Child, a tak pozytywna recenzja przekonała mnie, że już teraz powinnam zabrać się za poszukiwania ;).

  OdpowiedzUsuń
 9. Z chęcią bym zajrzała do tej książki, ale może najpierw obejrzę film :)

  OdpowiedzUsuń