17 maja 2012

Dania z anegdotą, Hanna Szymanderska


Dania z anegdotą, Hanna Szymanderska
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2012
Stron: 224
Gatunek: kucharskie
Moi drodzy, ta książka jest re-we-la-cyj-na! Rewelacyjna! Napisana z pasją i humorem, pięknie wydana, bogata i solidna. Po prostu znakomita!

Nie ma dobrej biesiady bez miłej pogawędki ani miłej pogawędki bez dobrego poczęstunku. Autorka, pomna tej staropolskiej zasady, snuje barwne opowieści o jedzeniu, okraszając je wybornymi przepisami. Czy sałatkę Cezara jadał Juliusz Cezar? Co łączy markiza de Nointel z beszamelem? Co wielki kompozytor Rossini miał wspólnego z sałatą? Kiedy wymyślono majonez? I kto pierwszy na koniec posiłku jadał sery? Ważne wydarzenia, słynne postacie, anegdoty i historie miłosne i oczywiście… mnóstwo przepisów, a wszystko podane w doskonałym stylu. Wyborna lektura – zaspokaja ciekawość, pobudza apetyt i bawi!

Źródło: swiatksiazki.pl
Autorka podzieliła przepisy na grupy. Mamy więc kolejno zestawione:
- sosy,
- sałaty,
- przekąski zimne i gorące,
- zupy,
- ryby,
- drób,
- mięsa,
- dania różne,
- desery.

Tym, co wyróżnia tę książkę na tle innych są anegdoty i wspomnienia, które poprzedzają każdy z przepisów. Szymanderska cytuje dzieła sprzed wieków, przytacza historie znanych miejsc i osobistości, opiera się na szerokiej literaturze. Samych przepisów skompletowała ok. 110, ale przy wielu z nich pojawia się po kilka, a nawet kilkanaście propozycji wariacji, odmian, ulepszeń i udziwnień. Do tego dodać należy kilkadziesiąt historii, anegdot i wspomnień, które wraz z przepisami tworzą wspaniałą, bogatą i interesującą całość.

Dania z anegdotą to książka pełna ciekawostek, w których rozsmakują się wielbiciele literatury, historii czy malarstwa. Miłośnicy dobrej kuchni również się nie zawiodą, bowiem autorka sięga zarówno do podstaw, jak i do półek wyższych. Znajdują się tu zatem zarówno podstawowe przepisy na majonez czy sos holenderski, popularne gazpacho i spaghetti, jak również na kwiczoły w auszpiku czy tort Pawłowej. I laik, i mistrz kuchni znajdą w Daniach z anegdotą coś dla siebie!

Jeżeli jesteście ciekawi świata, lubicie jeść i gotować albo nie macie pomysłu na prezent na Dzień Matki - koniecznie sięgnijcie po książkę Hanny Szymanderskiej. Ja jestem nią oczarowana.

Moja ocena: brak
Za książkę dziękuję wydawnictwu Świat Książki.


literatura polska | recenzja | Hanna Szymanderska | literatura | recenzje książek

7 komentarzy

 1. o, i kolejna książka dla mnie ^^

  OdpowiedzUsuń
 2. Ty książką, a ja Twoją recenzją zauroczona :D Teraz chcę baardzo ją przeczytać :D

  OdpowiedzUsuń
 3. O, kolejna książka "do zakupu" :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię gotować, więc może kupię

  OdpowiedzUsuń
 5. No właśnie, pasowałoby coś kupić Mamie na jej dzień, a tu pustki w portfelu... Może wysupłam jakieś pieniądze na tę książkę, ewentualnie złożymy się z Rodzinką :) Wydaje mi się, że mojej Mamie się taki prezent spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zabawna ksiązeczka :) Ale nie jestem fanką eksperymentowania, choć gotować lubię - o ile nie zajmuje to zbyt wiele czasu :P

  OdpowiedzUsuń
 7. Zdecydowanie brzmi jak książka dla mnie :) Uwielbiam książki kucharskie z treścią większą niż przepisy :)

  OdpowiedzUsuń