4 maja 2012

Cichy wielbiciel, Olga Rudnicka

Cichy wielbiciel, Olga Rudnicka
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2012
Stron: 440
Gatunek: thriller psychologiczny
Olgę Rudnicką znałam dotąd z jednej powieści - Natalii 5. Autorka urzekła mnie niesamowitym poczuciem humoru i ogromną pomysłowością, które przekuła na świetną komedię kryminalną. Ponieważ jednak młoda autorka kojarzona jest głównie z powieściami z dreszczykiem, sięgając po Cichego wielbiciela spodziewałam się ogromnej dawki emocji...

Przekonaj się, jak cienka jest granica między uwielbieniem a nękaniem.

Julia jest zwyczajną dziewczyną. Skończyła studia, pracuje, zakochała się. Gdy dostaje bukiet kwiatów od tajemniczego wielbiciela, jest podekscytowana i zaintrygowana. Wiersze, kolejne kwiaty i wiadomości zaczynają ją najpierw niepokoić, a potem przerażać. Nikt nie rozumie jej strachu. Przecież posiadanie wielbiciela jest takie romantyczne. Jak uwolnić się od stalkera, gdy nie wiesz, kim on jest? Ale on wie wszystko o tobie. Wie, gdzie mieszkasz, gdzie pracujesz… i wie, jak zniszczyć twoje życie.

Źródło: proszynski.pl


Cichy wielbiciel to powieść ekscytująca i pełna napięcia. Opowiada o zniewoleniu psychicznym, które obejmuje nie tylko ofiarę, ale i jej przyjaciół, rodzinę czy współpracowników, a także samego prześladowcę, który na wpół żywy egzystuje w utkanej przez siebie niebezpiecznej sieci.

Książkę pochłonęłam na jednym wdechu - chwyciłam o osiemnastej, wypuściłam z rąk po dwudziestej trzeciej. W międzyczasie szybkie wmuszenie w siebie kolacji, rzut oka na piłkarską ekstraklasę, a potem już tylko emocjonujące chwile z lekturą. Dałam się porwać tej historii, razem z bohaterami przeżywając ich lęki i  pragnienia, radości i nerwy. Bywały momenty, w których do oczu cisnęły mi się łzy, a dłonie drżały niebezpiecznie. Przeżywałam opowieść Rudnickiej całą sobą, co dowodzi temu, iż powieść naprawdę wzbudza emocje i wywiera na czytelniku silne wrażenie.

Doceniam pracę, jaką w tę powieść włożyła autorka. Spełniła ona bowiem pewną misję uświadamiającą, od podstaw wyjaśniając czym jest stalking, jak zachowuje się oprawca i co czuje ofiara, a także informując jak i gdzie szukać pomocy, będąc prześladowanym przez stalkera. Wszystko to zostało w powieść zręcznie wplecione, przez co czytelnik nie ma wrażenia, że ktoś uświadamia go na siłę. Ot, przeżywa wywołującą dreszcz emocji opowieść, jednocześnie odkrywając parę faktów, o których dotąd nie miał pojęcia...

Jak dowiadujemy się z posłowia, autorka dostrzegła trudność płynącą z przedstawienia powtarzalnych i nudnych działań, jakie towarzyszą stalkerowi. W swojej powieści nie zanudziła jednak mnie, jako czytelnika, co oznacza, że z zadaniem tym poradziła sobie bardzo dobrze. Ja dostrzegam jednak w jej historii pewną niedogodność - schematyczność. Prześladowca jest typowy, ofiara typowa, typowo zachowują się jej przyjaciele, rodzice, partner i współpracownicy. Znajomi stalkera też nie uniknęli osadzenia w szablonie. Schemat działań jest tak przewidywalny, że chyba bardziej już nie mógł być. Dla mnie jest to ogromna wada Cichego wielbiciela, choć oczywiście dreszcze emocji i przejęcia świadczą o tym, że mimo przewidywalności, autorce udało się mnie porwać. Może nie zaskoczyć, ale pochłonąć na wiele ekscytujących godzin - owszem. Warto było!

Moja ocena: 8/10
Za książkę dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka.


literatura polska | recenzja | Olga Rudnicka | literatura | recenzje książek
Absolwentka Pedagogiki w Wyższej Szkole Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu, autorka powieści kryminalnych: „Martwe Jezioro”, „Czy ten rudy kot to pies?”, „Zacisze 13” i „Zacisze 13 Powrót”.

Pracuje jako asystentka osób niepełnosprawnych w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej w Śremie. Kocha jazdę konną i rytmy latynoamerykańskie, zwłaszcza salsę.

Namiętnie czyta Joannę Chmielewską, Stephena Kinga, Joe Hilla, Tess Gerritsen i Jeffery'ego Deavera.

Źródła: foto | opis

13 komentarzy

 1. nie byłam przekonana do tej książki, ale po twojej recenzji chyba się skuszę :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Przede mną "Natalii 5" tej autorki (dosłownie "przede mną", gdyż książka leży i czeka na przeczytanie). Nie chcę popadać w jakiś taki hurraoptymizm i zakupić wszystkie książki Rudnickiej, gdyż przecież każda zapowiada się tak świetnie. Zrobiłam tak z Llosą i jest źle - nadal nie ruszyłam żadnej z 5 posiadanych przeze mnie jego powieści.

  Ale, ale. "Cichy wielbiciel" jest tak nęcący, tak za mną chodzi, prześladuje mnie w tym wysypie blogowych recenzji, że chyba zrobię wyjątek. Iż chyba ulegnę.

  Zawsze mogę sobie to jednak tłumaczyć zboczeniem zawodowym - wszak "stalking" to przestępstwo! ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na każdym niemalże blogu ostatnio widzę Cichego wielbiciela, muszę tę książkę przeczytać koniecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. No i kolejna książa do listy "chcę przeczytać" ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka już dawno za mną i moim zdaniem autorka doskonale przedstawiła pojęcie stalkingu oraz jego zgubne konsekwencje. Osobiście czytałam ową pozycję niemal jednym tchem, co oznacza, iż naprawdę jest ciekawa i warta poznania.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna książka, co tu dużo mówić. Też ją łyknęłam w jeden dzień, ale z jej książkami zawsze tak mam :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytałam żadnej książki Rudnickiej i muszę to nadrobić, gdyż chyba kilka widziałam w bibliotece

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta książka wydaję mi się tak bardzo odmienna do dotychczasowego dorobku literackiego autorki. Z pewnością się z nią zapoznam, bo porusza bardzo aktualny temat.:) A słyszałaś,że będzie druga część "Natalii 5"?? Ja już się nie mogę doczekać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka ciekawa i podejmująca temat ważny

  OdpowiedzUsuń
 10. Pomimo tej schematyczności i przewidywalności- z chęcią sięgnę :). Takie dreszcze tylko z dobrymi książkami, więc szkoda by ominąć :D.

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Książki Olgi Rudnickiej przekonały mnie do literatury polskiej, a zwłaszcza "Martwe Jezioro". Na pewno sięgnę po nią :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zupełnie nie dziwi mnie tak wysoka ocena. Ta książka jest po prostu świetna, nic dodać, nic ująć :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie miałam jeszcze przyjemności zapoznania się z twórczością Pani Olgi aczkolwiek mam na to wielką ochotę ;) Chętnie sięgnę po tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń