21 kwietnia 2012

Kreatywowy Przegląd Filmowy #23

I. Zapowiedzi

Wkrótce w kinach:

Lady, reż. L. Besson
Tytuł oryginalny: The Lady
Gatunek: dramat, biograficzny
Obsada: Michelle Yeoh, David Thewlis
Premiera: 27/04/2012

W szarpanej wewnętrznymi konfliktami Birmie nie ma miejsca na demokrację. Wojskowy reżim wymaga od mieszkańców oddania i za nic ma ich prawa. Jedyną szansą na przywrócenie normalności są działania Aung San Suu Kyi - córki antyrządowego aktywisty. Wykształcona na Oxfordzie kobieta decyduje się wrócić do ojczyzny i zrobić wszystko co w jej mocy, aby ocalić Birmę. Jej walka daleka jest od agresji – kobieta wybiera drogę pokoju, miłości i wiary w ludzi. Aung Suu jest w stanie poświęcić nawet szczęście swoje i swojej rodziny, aby służyć wyższym celom i stanąć na czele opozycji. Pomimo wielkiego dystansu, długich rozłąk i przeciwnika w postaci niebezpiecznego reżimu, miłość jej męża i dzieci nie słabnie – wręcz przeciwnie – wszyscy będą ją wspierać bardziej niż kiedykolwiek w życiu.


Grabarz, reż. S. Kardos
Tytuł oryginalny: A Sírásó
Gatunek: dramat
Obsada: Zoltán Mucsi, Mari Törõcsik
Premiera: 27/04/2012

Adaptacja opowiadania Rainera Marii Rilkego o tajemniczym młodzieńcu obejmującym posadę grabarza w San Rocco. Miasteczko nawiedza plaga. Ludzie masowo umierają, ostatni żywi pchają na cmentarz wozy pełne trumien… Film zrealizowano za pomocą aparatu używanego podczas wyścigów konnych do rejestrowania zawodników przecinających linię mety. Nie daje on takiego obrazu przestrzeni jak zwykła kamera czy aparat fotograficzny. Przed oczami widza, od strony lewej do prawej, pomału przesuwa się otoczony czarnym tłem prostokąt z fotograficznymi obrazami. Niekiedy tworzą surrealistyczne czy abstrakcyjne kompozycje. Tak oto reżyser zabiera widza w czasy prehistorii kina, umożliwia mu doświadczenie charakterystycznych dla poprzedzających epokę X muzy metod konstrukcji obrazów filmowych.


Four Lions, reż. Ch. Morris
Tytuł oryginalny: Four Lions
Gatunek: dramat, komedia
Obsada: Kayvan Novak, Nigel Lindsay
Premiera: 27/04/2012

Kilku młodych ludzi decyduje się na bezpośredni atak na dekadencki Zachód, ale są większym zagrożeniem dla siebie niż dla kogokolwiek innego w tej czarnej komedii ręki Chrisa Morrisa. Omar (Riz Ahmed) jest oddanym Muzułmaninem żyjącym w Wielkiej Brytanii, który zdecydował się na zorganizowanie terrorystycznej jednostki by sprowadzić jihad na kulturę, jaką uznaje za zdominowaną przez grzeszników i ignorantów. Jednakże nie nadaje się on na lidera, a zebrana przez niego grupa kolegów - terrorystów nie powala na kolana. W jej skład wchodzą: Waj (Kayvan Novak) - pozbawiony jakiejkolwiek siły umysłowej pozwalającej mu podejmować decyzje na własną rękę; Faisal (Adeel Akhtar) - nieśmiały i nie mający za dużo do powiedzenia; i Barry (Nigel Lindsay), nawrócony niedawno wyznawca Islamu, który brak wiedzy praktycznej stara się nadrobić dziką pasją. Omar i jego kompani debatują zarówno nad doktryną i metodami okazania prawdziwej wiary takimi jak: używanie kruka jako narzędzia do przenoszenia ładunków wybuchowych, tworzenia komunikatów w stylu hip-hopu i atakowania meczetów, by sprowokować pacyfistycznych Muzułmanów do działania. Ale czy Omar i jego partnerzy są prawdziwym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii czy tylko czwórką dwudziestokilkuletnich półgłówków, którzy mają więcej zapału niż rozumu?


Przebaczenie krwi, reż. J. Marston
Tytuł oryginalny: The Forgiveness of Blood
Gatunek: dramat
Obsada: Tristan Halilaj, Sindi Lacej
Premiera: 27/04/2012

Absorbująca opowieść o wpływach staroświeckich zasad na młode pokolenie. Na obszarach wiejskich północnej Albanii rozgrywa się historia17-letniego Nika (Tristan Halilaj). Jest to typowy nastolatek, spędzający czas wolny w internecie, lubiący jazdę motocyklem i podkochujący się w szkolnej koleżance. Jego beztroska młodość zostaje przerwana kiedy ojciec i wujek wdają się w spór o ziemię z sąsiadem, który w ostateczności kończy martwy. Nagle Nik i jego rodzina stają w obliczu Kanunu - XV-wiecznego albańskiego kodeksu prawa. Zgodnie z jego dekretem, rodzina zmarłego może szukać sprawiedliwości, zabijając męskiego członka klanu przeciwnika. Wobec takiego zagrożenia Nik zostaje poddany formie aresztu domowego, który z czasem staje się dla niego całkowitą izolacją.


Dom w głębi lasu, reż. D. Goddard
Tytuł oryginalny: The Cabin in the Woods
Gatunek: horror
Obsada: Sigourney Weaver, Kristen Connolly, Chris Hemsworth
Premiera: 27/04/2012

Nowy horror twórców "The Avengers" i "Projekt: Monster" z Chrisem Hemsworthem ("Thor") w roli głównej. "Piła" była przy nim jedynie niewinną zabawą. Grupa studentów wybiera się na weekend do domku w lesie, gdzie z dala od cywilizacji mogą robić wszystko, na co przyjdzie im ochota. W miejscu, do którego dotrą nie ma zasięgu komórek, a GPS nie odnajduje go na mapie. Jak mówi spotkany w pobliżu farmer "Mogę pomóc wam tam dotrzeć, ale wydostać się będziecie musieli na własną rękę". Ale czy będą w stanie? Jeśli sądzisz, że już znasz tę historię, zastanów się raz jeszcze.
Opisy filmów zaczerpnęłam ze strony filmweb.pl - klikając na plakat, zostaniesz przeniesiony na stronę filmu.


II. Co ciekawego w TV?

Co oferują w najbliższym czasie najpopularniejsze kanały?

21/04/2012, godz. 15:20, Polsat - Maria Antonina (opis)
Niektórzy uważają, że jest nudny, ale ja i tak uwielbiam cieszyć nim oko.

23/04/2012, godz. 22:55, TVP2 - Wieczór (opis)
Jak każdy dobry i poruszający film, musi lecieć późną nocą.

24/04/2012, godz. 23:00, Polsat - Źródło (opis)
Jak na Aronofsky'ego przystało - film jest specyficzny i wzbudza skrajne emocje. Warto

26/04/2012, godz. 21:40, TVP2 - Once (opis)
Zapowiada się wyjątkowo pięknie!

26/04/2012, godz. 22:30, TVN - Kolekcjoner (opis)
Ashley Judd i Morgan Freeman w naprawdę ekscytującym thrillerze. I choć telewizja odgrzewa go raz do roku, wciąż warto go oglądać.

27/04/2012, godz. 20:00, TVN - Potwory kontra Obcy (opis)
Mam do niego sentyment, bo to pierwszy film, jaki widziałam w 3D. Nie jest wybitny, ale na pewno dostarcza odrobiny rozrywki.

27/04/2012, godz. 21:45, Polsat - Underworld: Bunt Lykanów (opis)
To w ogóle nie jest film w moim klimacie, ale ma tak wyborną ścieżkę dźwiękową, że choćby dla niej warto obejrzeć.

27/04/2012, godz. 23:45, Polsat - Magnolia (opis)
Znakomity, poruszający i zapadający w pamięć - zachęcam bardzo mocno!


Które tytuły nie umkną Wam w tygodniu?


Na koniec film reklamowy, którego niepełna wersja krąży od paru dni po sieci. Tym razem całość, bez cenzury:Jak Wam się podoba? :)

5 komentarzy:

 1. Przebaczenie krwi ma zachęcający opis :) ale horror też bym obejrzała, nie powiem :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdyby nie to, że całkiem niedawno oglądałam, na pewno nie umknąłby mi "Kolekcjoner" :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety, nie znajduję tutaj nic dla siebie, ale jeszcze zobaczymy. Ja bardzo często zmieniam zdanie ;D

  OdpowiedzUsuń
 4. "Dom w głębi lasu" jest dla mnie stworzony, uwielbiam się bać ;>

  OdpowiedzUsuń