21 marca 2012

Ślicznotka. Nocne życie Indii, Sonia Faleiro


Ślicznotka. Nocne życie Indii, Sonia Faleiro
Oryginał: Beautiful Things
Wydawnictwo: PWN
Rok wydania: 2012
Stron: 254
Gatunek: literatura faktu
To nie jest ładna, lekka, miła opowieść. Nie ma tu ani odrobiny bollywoodzkiego czaru (ten pojawia się tylko w niedoścignionych marzeniach i snach), nie ma fascynującej, obcej kultury. Jest nocny brud, jest surowość, jest naturalizm. Jest prawda. Prawda, która boli i wstrząsa.

Nocne życie Indii w bestsellerowej opowieści Soni Faleiro!

To nie bollywoodzki sen – to relacja, która obnaża blaski i cienie życia prostytutek i tancerek erotycznych jednej z największych metropolii świata.

Namiętność i przemoc na tle ognistych barw, wśród odurzających zapachów, w obliczu olbrzymich kontrastów, niesprawiedliwości i walki o przetrwanie za wszelką cenę – oto realia nocnego życia Bombaju.

Źródło: pwn.pl.

Pięć lat - tyle potrzebowała autorka, aby wniknąć w obce sobie środowisko, zdobyć zaufanie i przeprowadzić setki rozmów, by w nieco zmienionej i sfabularyzowanej formie przedstawić szokujące wydarzenia, jakich była świadkiem i o jakich zasłyszała. Jej rozmówczyniami były tancerki nocnych klubów, kelnerki, prostytutki, burdelmamy. Byli też policjanci, właściciele barów, politycy, prawnicy, kelnerzy i wszyscy ci, którzy otarli się o pełen brudu bombajski półświatek. Przewodniczką po realiach tej brutalnej rzeczywistości była dla autorki Lila - dziewczyna od dziecka skazana na zarabianie ciałem. To ona wprowadziła Faleiro w ten świat, to ona przedstawiała odpowiednie osoby, pomagała w gromadzeniu informacji. I to właśnie jej w głównej mierze poświęcona jest Ślicznotka, choć Lilą w tym wypadku mogłoby być wiele indyjskich dziewcząt, które nie mają szans na normalne życie w tak zhierarchizowanym i brudnym świecie.

Indie kojarzą się z aromatyczną kuchnią, radosną muzyką, barwnymi strojami. Mało kto zdaje sobie sprawę, że za tą kolorową kurtyną kryje się przejmująca bieda i obrzydliwa niesprawiedliwość. Bo tutaj kobieta jest podgatunkiem - nawet inteligentna i zaradna będzie gorzej traktowana od głupiego mężczyzny. Urodzenie córki wcale nie jest błogosławieństwem - chyba, że ktoś wykaże się sprytem i jak tylko dziewczynka skończy jedenaście czy dwanaście lat - pośle ją na ulicę. Tak właśnie wygląda świat Lili i wielu dziewcząt z jej otoczenia. Aby przetrwać, należy sprzedać godność i szacunek, a wcześniej porzucić wszystkie marzenia...

Historii opowiedzianej przez Sonię Faleiro nie czyta się lekko - mnie lektura zajęła kilka wieczorów i wcale nie była przyjemnością. Bardzo trudno przyjmuje się coś tak okrutnie prawdziwego i brutalnego, przepełnionego smutkiem i pozorami radości. Autorka składa hołd bombajskim kobietom, doskonale je portretując i nie pozwalając, aby ich historie odeszły w zapomnienie. Jednocześnie bezwzględnie otwiera ludziom oczy, odsłania najgłębsze tajemnice, przedstawia obraz społeczeństwa tak sugestywny i mocny, że aż bolesny. Jej książka odniosła ogromny sukces - była wielokrotnie nagradzana i doceniana przez krytyków. Na mnie również zrobiła niesamowite wrażenie i polecam ją Wam właśnie na ten piękny, wiosenny czas. Tak dla kontrastu...

Moja ocena: 8,5/10
Za książkę dziękuję wydawnictwu PWN.


literatura indyjska | recenzja | Sonia Faleiro | literatura | recenzje książek
Dziennikarka i pisarka, która na swoim koncie ma już wiele nagród. Ślicznotka to jej pierwsza książka z dziedziny literatury faktu, którą napisała na podstawie ponad 5-letniej obserwacji nocnego życia Bombaju. Książka doczekała się już wielu przekładów. Autorka mieszka w San Francisco i Bombaju.
Źródła: foto | opis

12 komentarzy

 1. Uwielbiam takie historie i mocne tematy, koniecznie muszę przeczytać:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna, świetna recenzja!

  Bardzo mnie zachęciłaś, nie słyszałam wcześniej o tej książce.
  Warto czytać TAKĄ literaturę.

  Nie stać mnie w tym momencie na żaden mniej banalny komentarz.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja wlasnie nie lubie sie za dokladnie dowiadywac o takich strasznych rzeczach, wiec raczej nie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie również książka się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Choć sama zazwyczaj nie gustuję w tego typu książkach, to z pewnością spodoba się ona mojej Mamie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Temat książki jest dosyć trudny, dlatego przynajmniej na razie sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam akurat wczoraj jedną recenzję na temat tej książki i mimo wszystko chętnie bym po nią sięgnęła ;) Lubię taką tematykę, chociaż ostatnio mi się troszkę opatrzyła i pewnie będę sięgać po lżejsze pozycje ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, co kryje się po drugiej stronie medalu. Kontrast bogatej kultury z biedą i przerażającym traktowaniem człowieka (w tym przypadku kobiety). Indie to nie jedyny kraj, w którym obraz przeznaczony dla turysty różni się od szarej rzeczywistości. Niestety.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mimo, że nie jest to lekka powieść chętnie po nią sięgnę. Klimatem przypomina mi troszkę "Słodko-gorzką ojczyznę...", którą ostatnio czytałam. Opowiadała o Turcji, ale nie takiej, jaką widujemy w telewizji itp. :)
  Świat jest pełny niedorzeczności. I kontrastów.

  OdpowiedzUsuń
 10. Chętnie poznam bliżej mieszkanki Indii. Książkę koniecznie muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Trudna tematyka, ale ja lubię od czasu do czasu poczytać coś głębszego. Z chęcią rozejrzę się za tą pozycją. :)

  OdpowiedzUsuń