13 marca 2012

Pokonaj stres dzięki technikom relaksacji, Dagmara Gmitrzak


Pokonaj stres dzięki technikom relaksacji, Dagmara Gmitrzak
Wydawnictwo: Edgard
Rok wydania: 2012
Stron: 206
Gatunek: poradniki
Zajrzyj do książki
Uwielbiam serię Samo Sedno Edgarda! Książki wchodzące w jej skład promują polskich autorów, są pięknie i solidnie wydane, oparte na podobnej szacie graficznej i takiej samej formie. Formie czytelnej i jasnej. Jeszcze przed otwarciem książki doskonale wiem, że składa się ona z kilku części, każda część z rozdziałów, każdy rozdział ze skrótowej zapowiedzi, treści właściwej (pełnej ćwiczeń, ciekawostek, cytatów, schematów, testów, punktów i podpunktów) oraz podsumowania. Wydaje Wam się to mało istotne? Porozmawiajcie ze swoim mózgiem - on Wam powie, że taką właśnie formę uwielbia najbardziej. A to już jest szalenie istotne, kiedy dyskutujemy o poradnikach.

Na Pokonaj stres składają się:
 • płyta CD z muzyką relaksacyjną;
 • część pierwsza - głównie teoretyczna - poświęcona stresowi i teorii pozytywnego myślenia;
 • część druga - przede wszystkim praktyczna - skupiająca się na podróży w głąb ciała umysłu.
Najważniejszą część publikacji stanowią ćwiczenia odprężające, techniki relaksacyjne i medytacyjne, nauka prawidłowego oddychania, pobudzania mózgu i wewnętrznych czakr. Z porad autorki korzystam już trzeci tydzień i ich efekty uważam za bardzo zadowalające - fizycznie czuję się dużo lepiej, jestem bardziej świadoma swoich działań, swego ciała i ducha. Uznaję to za ogromny sukces!

Nie mniejszą uwagę Dagmara Gmitrzak poświęca treningowi umysłu i ducha. Uczy jak być szczęśliwszym, jak myśleć pozytywnie, jak żyć pełnią życia i odcinać mózg od złych bodźców. Wiedzieliście na przykład, że mózg nie rozróżnia przeszłości od teraźniejszości, więc reaguje tak samo na wspomnienia, jak i wydarzenia bieżące, co oznacza, że rozpamiętując bolesne chwile z przeszłości fundujemy sobie niemal taki sam stres, jakbyśmy znów tam byli? Mnie uderzyło to niesamowicie mocno! Staram się więc walczyć z demonami przeszłości, oswajać się z tym, co odeszło i nie wróci - skutek jednak nie jest tak piorunujący, jak w przypadku medytacji, relaksacji czy ćwiczeń oddychania. Jak zauważa autorka - są takie przeszkody, których człowiek sam nie pokona...

Oprócz ćwiczeń, warto w Pokonaj stres zwrócić uwagę na podłoże teoretyczne. Dagmara Gmitrzak sięga do wiedzy z zakresu fizyki, anatomii, psychologii, socjologii, religioznawstwa czy filozofii. Dzięki temu czytelnik nie dostaje samych złotych rad, ale jest w stanie poznać i zrozumieć procesy zachodzące w jego organizmie, prawa rządzące relacjami międzyludzkimi i relacjami z samym sobą, oczywiście. Dla mnie jest to aspekt niezwykle istotny, ponieważ wiem, że mam do czynienia z czymś więcej, niż ze zwyczajnym poradnikiem. Pokonaj stres to - według mnie - doskonale wzbogacająca i rozwijająca pozycja popularnonaukowa - nie nużąca, nie zalewająca nudnymi teoriami, przystępna i rzetelna. Jedynym jej mankamentem są niektóre powtórzenia, czy też wypunktowania pewnych oczywistości, które zajmują pół strony, a tak naprawdę są doskonale znane nawet średnio inteligentnemu odbiorcy (np. długa lista przykładowych form aktywności ruchowej czy złych nawyków). Poza tym - bez zastrzeżeń, polecam!

Moja ocena: brak
Za książkę dziękuję wydawnictwu Edgard - wydawcy serii Samo Sedno.


Samo Sedno to seria nowoczesnych, praktycznych i podręcznych poradników, które trafiają w samo sedno. W serii znajdują się tytuły o tematyce m.in. biznesowej, parentingowej, psychologicznej czy dotyczącej zdrowego stylu życia i rozwoju osobistego.


literatura polska | recenzja | Dagmara Gmitrzak | literatura | recenzje książek
Dagmara Gmitrzak - trenerka rozwoju osobistego, socjolog, terapeutka reiki, dziennikarka. Ukończyła Instytut Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim w tym trzyletnią specjalizację: pomoc społeczno-terapeutyczna, a także podyplomowe Dziennikarstwo na UW, trzyletnie szkolenie z muzykoterapii i psychodramy, kurs medytacji mindfullness, oraz liczne warsztaty pracy z ciałem i umysłem w Polsce, Chorwacji i Hiszpanii. Od dziesięciu lat prowadzi z sukcesem warsztaty rozwoju osobistego. Autorka trzech książek z tej dziedziny.

Źródła: foto | opis

Chcecie wiedzieć więcej? Oddaję głos autorce:

12 komentarzy

 1. Super! Przydałaby mi się ta pozycja. Matura ustna przede mną a ja się cholernie stresuję podczas wystąpień publicznych :( Może uda mi się gdzieś ją dorwać ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi zachęcająco, rozejrzę się za tą książką. Stres potrafi mocno dać mi w kość i przydałaby mi się skuteczna metoda pacyfikowania drania ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam tę serię, te poradniki są świetne! Ten jeszcze przede mną, ale mam nadzieję, że już niedługo i ja go dostanę w swoje łapki ;D

  OdpowiedzUsuń
 4. Pisałam kiedyś u ciebie, chyba przy recenzji "Jak szybko opanować język obcy?", że poradniki to nie moja bajka, ale ten bardzo mnie zaintrygował. Jestem ciekawa tych metod relaksacyjnych - w sam raz przed sesją :) Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto spróbować :) Wszystkie pozycje z serii Samo Sedno tak naprawdę są czymś więcej, niż tylko poradnikami - dlatego zachęcam.

   Usuń
 5. Bardzo lubię tematykę stresu w psychologii, dlatego tytuł uważam za dość ciekawy. Jestem tylko trochę sceptycznie nastawiona na prawdy zawarte w owym poradniku, nie wiem, nie czytałam, ale bym się obawiała, że socjolog nie przybliży tam sytuacji stresu jak psycholog. Choć z drugiej strony to dość społeczna reakcja umysłu... no ale seria bardzo fajna. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda jest taka, że na pewno część metod podawanych przez autorkę ktoś mógłby wyśmiać - wszystko zależy od człowieka. Jedni wierzą, że dialog z samym sobą i drzewem pomaga, inni uważają to za idiotyzm. Mnie wiele metod zawartych w książce pomogło, a to już ważne :)

   Usuń
 6. Stres to u mnie codzienność. Pozycja z pewnością niedługo znajdzie się w mojej biblioteczce :)

  PS Piękny nowy wygląd bloga, taki wiosenny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :)

   A do zakupu książki zachęcam jak najbardziej!

   Usuń
 7. Dołączam się do grona fanów poradników Samo Sedno. Ostatnio moje koleżanka kupiła poradnik, który jej poleciłam i również "połknęła" haczyk. Są świetne! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też polecam znajomym i są zachwycone :)

   Usuń
 8. Niedługo mi się przyda ;)

  OdpowiedzUsuń