15 lutego 2012

Wielkie błędy człowieka, Pere Romanillos


Wielkie błędy człowieka, Pere Romanillos
Oryginał: Grandes errores de la humanidad
Wydawnictwo: PWN
Rok wydania: 2011
Stron: 294
Gatunek: popularnonaukowa
Od zerwania zakazanego owocu i kradzieży ognia, przez upadek imperium Azteków i palenie czarownic, po przypadkowe odkrycie penicyliny i Pokojowego Nobla dla Adolfa Hitlera. Wielkie nazwiska, znane marki, głośne wydarzenia - oto przekrój zagadnień, na jakie natkniemy się w publikacji Wielkie błędy człowieka.

Na tę pięknie wydaną książkę składa się siedem działów - Historia, Nauka i medycyna, Wojna, Interesy, Technika, Środowisko naturalne oraz Mylić się jest rzeczą ludzką. Dodatkowo na końcu znajduje się kilkustronicowy rozdział, zatytułowany Błędy śmiertelne (albo jak głupio umrzeć). Mottem publikacji jest słynna wypowiedź Alberta Einsteina:

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.

Pere Romanillos jest mistrzem w wyszukiwaniu i badaniu spektakularnych i najbardziej brzemiennych w skutkach pomyłek w historii ludzkości. Nie waha się stawiać na kontrasty - przytacza i krwawe opowieści, i lekkie historie - obok siebie stają zatem Hitler i Beatlesi, M&M'sy i kokaina, Napoleon i Tennessee Williams.

Mocną stroną publikacji jest język, jakim posługuje się autor. W książce nie brak humoru i ironii, nawet poważne historie opowiedziane są lekko i z dystansem. To niezwykle ważne - sprawia, że Wielkie błędy człowieka pochłania się błyskawicznie, z niesłabnącym zainteresowaniem - zapewniam Was, że nawet jeśli nie interesujecie się historią czy nauką, znajdziecie w tej książce coś dla siebie i pochłoniecie ją od deski do deski. Dlaczego? Bo jest ciekawa i zabawna, pełna intertekstualnych nawiązań i fascynujących historii. Ludzie ciekawi świata, ludzie otwarci i bystrzy powinni sięgać po takie właśnie najeżone ciekawostkami książki. Co więcej - nie wierzę, że istnieje choć jedna osoba, której Wielkie błędy człowieka nie zainteresują! Dlatego gorąco zachęcam do lektury tej książki - polecam ją Wam, Waszym rodzicom i młodszemu rodzeństwu, dzieciom i dziadkom. To pozycja dobra dla wszystkich!

Moja ocena: brak

Za książkę dziękuję wydawnictwu PWN.


literatura hiszpańska | recenzja | Pere Romanillos | literatura | recenzje książek
Dziennikarz, pisarz i scenarzysta. Bada historie spektakularnych pomyłek i wielkich odkryć spowodowanych ludzkimi błędami. Pisze zabawnie, czasem ironicznie, ale zawsze zgodnie z faktami. Konstruktywną krytykę łączy z poczuciem humoru i za każdym razem drąży temat do skutku. Autor przekonuje, że ludzie są jedynymi stworzeniami, którym zdarza się popełnić dwa razy ten sam błąd.

Opis pochodzi ze strony pwn.pl

11 komentarzy:

 1. Bardzo chętnie zapoznam się z tą książką, bo wydaje się być ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Jak głupio umrzeć" ? Może być ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super! :D Sama okładka jest świetna, a dodatkowo bardzo lubię ten cytat pana E. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się ciekawie:) Kolejna książka ktorą chciałabym przeczytać;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Odpowiedzi
  1. Nie potrafię w jednej skali zestawiać ze sobą bajek, 'normalnych' powieści i książek popularnonaukowych. Bo 10/10 dla jednej nie jest takim samym 10/10 dla innej. Dlatego część książek wolę pozostawić bez oceny :)

   Usuń
 6. Ciekawy tytuł i zawartość również

  OdpowiedzUsuń
 7. Przyglądałam się ostatnio tej książce, wydaje się ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 8. to prawda, zachęcający artykuł,

  OdpowiedzUsuń
 9. zdecydowanie muszę przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Z chęcią przeczytałabym tę książkę. Wydaje się być naprawdę ciekawa i pokazująca inny punkt widzenia. A i jeszcze muszę dodać, że okładka jest po prostu genialna!

  OdpowiedzUsuń