15 lutego 2012

Wielkie błędy człowieka, Pere Romanillos


Wielkie błędy człowieka, Pere Romanillos
Oryginał: Grandes errores de la humanidad
Wydawnictwo: PWN
Rok wydania: 2011
Stron: 294
Gatunek: popularnonaukowa
Od zerwania zakazanego owocu i kradzieży ognia, przez upadek imperium Azteków i palenie czarownic, po przypadkowe odkrycie penicyliny i Pokojowego Nobla dla Adolfa Hitlera. Wielkie nazwiska, znane marki, głośne wydarzenia - oto przekrój zagadnień, na jakie natkniemy się w publikacji Wielkie błędy człowieka.

Na tę pięknie wydaną książkę składa się siedem działów - Historia, Nauka i medycyna, Wojna, Interesy, Technika, Środowisko naturalne oraz Mylić się jest rzeczą ludzką. Dodatkowo na końcu znajduje się kilkustronicowy rozdział, zatytułowany Błędy śmiertelne (albo jak głupio umrzeć). Mottem publikacji jest słynna wypowiedź Alberta Einsteina:

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.

Pere Romanillos jest mistrzem w wyszukiwaniu i badaniu spektakularnych i najbardziej brzemiennych w skutkach pomyłek w historii ludzkości. Nie waha się stawiać na kontrasty - przytacza i krwawe opowieści, i lekkie historie - obok siebie stają zatem Hitler i Beatlesi, M&M'sy i kokaina, Napoleon i Tennessee Williams.

Mocną stroną publikacji jest język, jakim posługuje się autor. W książce nie brak humoru i ironii, nawet poważne historie opowiedziane są lekko i z dystansem. To niezwykle ważne - sprawia, że Wielkie błędy człowieka pochłania się błyskawicznie, z niesłabnącym zainteresowaniem - zapewniam Was, że nawet jeśli nie interesujecie się historią czy nauką, znajdziecie w tej książce coś dla siebie i pochłoniecie ją od deski do deski. Dlaczego? Bo jest ciekawa i zabawna, pełna intertekstualnych nawiązań i fascynujących historii. Ludzie ciekawi świata, ludzie otwarci i bystrzy powinni sięgać po takie właśnie najeżone ciekawostkami książki. Co więcej - nie wierzę, że istnieje choć jedna osoba, której Wielkie błędy człowieka nie zainteresują! Dlatego gorąco zachęcam do lektury tej książki - polecam ją Wam, Waszym rodzicom i młodszemu rodzeństwu, dzieciom i dziadkom. To pozycja dobra dla wszystkich!

Moja ocena: brak

Za książkę dziękuję wydawnictwu PWN.


literatura hiszpańska | recenzja | Pere Romanillos | literatura | recenzje książek
Dziennikarz, pisarz i scenarzysta. Bada historie spektakularnych pomyłek i wielkich odkryć spowodowanych ludzkimi błędami. Pisze zabawnie, czasem ironicznie, ale zawsze zgodnie z faktami. Konstruktywną krytykę łączy z poczuciem humoru i za każdym razem drąży temat do skutku. Autor przekonuje, że ludzie są jedynymi stworzeniami, którym zdarza się popełnić dwa razy ten sam błąd.

Opis pochodzi ze strony pwn.pl

11 komentarzy

 1. Bardzo chętnie zapoznam się z tą książką, bo wydaje się być ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Jak głupio umrzeć" ? Może być ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super! :D Sama okładka jest świetna, a dodatkowo bardzo lubię ten cytat pana E. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się ciekawie:) Kolejna książka ktorą chciałabym przeczytać;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dlaczego oceny brak? ;>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie potrafię w jednej skali zestawiać ze sobą bajek, 'normalnych' powieści i książek popularnonaukowych. Bo 10/10 dla jednej nie jest takim samym 10/10 dla innej. Dlatego część książek wolę pozostawić bez oceny :)

   Usuń
 6. Ciekawy tytuł i zawartość również

  OdpowiedzUsuń
 7. Przyglądałam się ostatnio tej książce, wydaje się ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 8. to prawda, zachęcający artykuł,

  OdpowiedzUsuń
 9. zdecydowanie muszę przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Z chęcią przeczytałabym tę książkę. Wydaje się być naprawdę ciekawa i pokazująca inny punkt widzenia. A i jeszcze muszę dodać, że okładka jest po prostu genialna!

  OdpowiedzUsuń