18 lutego 2012

Kwiaty na poddaszu, Virginia C. Andrews


Kwiaty na poddaszu, Virginia C. Andrews
Oryginał: Flowers in the Attic
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2012
Stron: 382
Gatunek: horror gotycki, saga rodzinna
Kwiaty na poddaszu to światowy bestseller z roku 1979, który doczekał się filmowej adaptacji oraz kilkutomowej kontynuacji. Powieść Virginii C. Andrews zyskała ogromną popularność na całym świecie i do dziś co kilka lat w różnych krajach jest wznawiana. Tak też stało się w Polsce - po dziewiętnastu latach od premiery Kwiatów... w naszym kraju, na nowe wydanie zdecydowało się wydawnictwo Świat Książki. Bardzo jestem za to wdzięczna, bo najpewniej nigdy nie dowiedziałabym się o istnieniu tak ciekawej autorki, jak Virginia C. Andrews...

Bohaterami powieści są Chris, Cathy, Cory i Carrie - rodzeństwo "zrodzone z grzechu", które po śmierci ojca zmuszone jest zamieszkać w przerażającej posiadłości swoich dziadków. "Zamieszkanie" to słowo użyte nieco na wyrost, bowiem małym bohaterom - w ramach pokuty za grzeszne życie rodziców - przypada w udziale ukrywanie się na odrażającym, brudnym poddaszu. Poddaszu, którego nigdy nie wolno im opuszczać...

Nastolatkowie - Chris i Cathy - wchodzą w rolę rodziców dla młodszego rodzeństwa, a lata spędzone w zamknięciu niebezpiecznie ich do siebie zbliżają. Najkoszmarniejsze fragmenty rodzinnej historii odżywają na nowo, a grzech znów wisi w powietrzu. Tylko czy dla młodych bohaterów może mieć to jakieś znaczenie w świecie, w którym nie ma słońca? W świecie, w którym są tylko papierowymi kwiatami bez barw i życia? Czy cokolwiek ma mieć dla nich jeszcze sens?

Miłość? Pożądanie? Wolność?

A co jeśli nie ma dla nich już nadziei...?

Przerażającą wyobraźnię miała pani Andrews, kreując wstrząsające losy rodziny Dollangangerów. Historia opisana w Kwiatach na poddaszu jest poruszająca i smutna, na długo pozostaje w umyśle czytelnika. Ilekroć odrywałam się od lektury, błyskawicznie musiałam do niej powrócić, by dowiedzieć się, jakie jeszcze wstrząsy przewidziała dla mnie autorka.

Nie było mi łatwo znosić całego tego bólu i złudnej nadziei, jakie towarzyszyły bohaterom powieści. Ich historię chłonęłam z zapartym tchem i przyspieszonym biciem serca, choć momentami poczynania rodzeństwa i ich matki irytowały mnie szalenie mocno. Nie wszystko w powieści tej jest idealne - portrety postaci czy świat w jakim żyją zostały wykreowane naprawdę znakomicie - autorka dopracowała je w każdym calu. Niemniej, pewne zachowania, słowa i gesty uznaję za kompletnie nienaturalne, momentami wręcz śmieszne. Sama fabuła wydała mi się również nieco nieautentyczna i w pewnych punktach mocno naciągana. Nie zmienia to jednak faktu, że czas spędzony z Kwiatami na poddaszu uznaję za naprawdę solidnie wykorzystany. Polecam Wam lekturę - we mnie ta powieść pozostanie na długo.

Moja ocena: 8/10
Za książkę dziękuję wydawnictwu Świat Książki.


literatura amerykańska | recenzja | Virginia C. Andrews | literatura | recenzje książek

Cleo Virginia Andrews (06 czerwca 1923 - 19 grudnia 1986 r.), znana lepiej jako VC Andrews Virginia C. Andrews. Urodziła się w Portsmouth, Virginia , a zmarła na raka piersi w wieku 63 lat. Andrews pisała powieści typu gotyckiego horroru i sagi rodzinnej, obracające się wokół rodzinnych tajemnic i zakazanej miłości. Jej najbardziej znane powieści to słynny bestseller Flowers in the Attic (1979). Jej powieści zostały przetłumaczone na francuski , włoski , niemiecki , hiszpański , holenderski , japoński , koreański , turecki , grecki , fiński , węgierski , szwedzki , portugalski i hebrajski i są porównywane do powieści Susan Hill , Gwen Hunter i Nora Roberts.

Źródła: foto | opis

15 komentarzy

 1. Od dawna "chodzi" za mną ta książka. Cieszę się, że wreszcie pojawiło się wznowienie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. @Dosiak, to samo chciałam powiedzieć. :) u mnie już błąd z komentarzami poprawiony i wszystko działa sprawnie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja również chciałabym przeczytać, ale niestety się na to nie zanosi... :/

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam nadzieję, że uda mi się ją kiedyś przeczytać, bo wydaje się ciekawa ;D

  OdpowiedzUsuń
 5. Gdzieś chyba słyszałam o tej książce, jednak po Twojej recenzji zacznę się za nią rozglądać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna książka, którą muszę przeczyta! Twoja recenzja naprawdę bardzo mnie do niej zachęciła, choć nigdy wcześniej nie słyszałem o tej pozycji.
  Pozdrawiam!:D

  OdpowiedzUsuń
 7. O tej książce chyba za szybko nie da się zapomnieć, zbyt wiele emocji wyciąga, no i nie są to koniecznie te pozytywne :(
  Zbyt mocno jakoś to odebrałam, może dlatego, że sama jestem matką i nie wyobrażam sobie, by zrobić coś takiego własnemu dziecku :/

  OdpowiedzUsuń
 8. U mnie historia z książkami z tej serii wyglądała tak.. Pewnego dnia koleżanka zaczęła szperać w moich półkach i wykopała starszą książkę o nic nie mówiącym ani mi ani jej tytule "Płatki na wietrze". Porwała ją i przeczytała. No i wtedy się zaczęło. Zaraz po niej przeczytałam ją ja (byłam równie zachwycona), a później reszta moich znajomych. Krótko mówiąc powieść ta zrobiła szał :D Zaczełam szukać jakichś informacji na temat dalszych części i dowiedziałam się, że jest ich ogółem 5, a ta którą mam w swoich zbiorach to część druga. Nadszedł czas polowania na resztę :p W żadnych księgarniach oczywiście ich nie było, na aukcjach również, a w bibliotece (po dłuuugich poszukiwaniach) znalazłyśmy tylko właśnie opisywane przez Ciebie "Kwiaty na poddaszu". Dopiero po jakimś czasie na allegro zaczęły pojawiać się pojedyncze egzemplarze dalszych części. Ceny było cholendarne! Każda z nich kosztowała od 70 zł wzwyż. Dopiero niedawno udało mi się skolekcjonować całą serię i właśnie ostatnią książką jaką dorwałam na własność były "Kwiaty na poddaszu". Mogłam kupić ja w nowym wydaniu, ale skoro tyle się natrudziłam żeby zebrać je wszystkie w jednym wydaniu, tym starszym, to i ją mam właśnie w takim ;)
  Zgadzam się z Tobą, że zachowania bohaterów są momentami przerysowane i całość przypomina w odbiorze "Modę na sukces" lub tym podobne tasiemce :D aaaale ja to wybaczam bo książki z tej serii chociaż czasem rażą "harlequinowością" to mają jednak w sobie jakiś magnes, który przyciąga.

  Na koniec jeszcze dodam, że jak dla mnie najlepsze są "Płatki na wietrze", a najsłabsze "A jeśli ciernie..".

  OdpowiedzUsuń
 9. Kilka razy polecano mi ten tytuł, ale nie myślałem, że jest aż tak dobra. Nie wygląda raczej na taki rasowy horror, ale i tak koniecznie muszę się za nią rozejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawa tematyka i dobra ocena - dodaję ten tytuł do mojego must-read list. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Marzy mi się ta książka. Czytałam ją w dziecinstwie. Mam nadzieję, że i to wznowione wydanie trafi w moje łapki.

  OdpowiedzUsuń
 12. Książkę mam zamówioną w bibliotece i zostało mi tylko czekanie na nią. ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ostatnimi czasy dosyć głośno jest o tej książce na blogach, dlatego też mam ją w planach :).

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja chyba zbyt emocjonalnie do niej podeszłam... Wywarła na mnie niesamowite wrażenie i niecierpliwie czekam na kontynuację...

  OdpowiedzUsuń
 15. Wspaniała książka! Zresztą wiedziałam już to, gdy pierwszy raz ją ujrzałam w księgarni. Obecnie zakupiłam drugą część i już mi się podoba. Polecam! ;-)

  OdpowiedzUsuń