24 lutego 2012

Jak szybko opanować język obcy?, Anna Szyszkowska-Butryn


Jak szybko opanować język obcy?,
Anna Szyszkowska-Butryn
Wydawnictwo: Edgard
Rok wydania: 2011
Stron: 270
Gatunek: poradniki, nauka języków
Zajrzyj do książki
Znajomość języków obcych jest dziś właściwie niezbędna - stykamy się z nimi w pracy, na ulicy, w Internecie i mediach. Jeżeli chcemy podróżować, rozwijać się i poznawać ludzi z całego świata, nie osiągniemy wiele, opierając się wyłącznie na znajomości mowy ojczystej. Często do nauki języków podchodzimy niechętnie, tłumacząc się brakiem czasu, starością, złymi wspomnieniami ze szkoły czy słynnym "brakiem zdolności językowych". Anna Szyszkowska-Butryn w publikacji Jak szybko opanować język obcy? Wybierz metodę najlepszą dla siebie zadaje kłam takim mitom i rzetelnie oraz kompleksowo wyjaśnia, jak w prosty i dostosowany do własnych potrzeb sposób można nauczyć się języka obcego.

Książka podzielona została na cztery części :
 • Sekrety procesu uczenia się - przedstawienie przeszkód, jakie stają na drodze do nauki, technik motywacyjnych i organizacyjnych. Rozdział wzbogacony jest o testy, które umożliwiają czytelnikowi określenie swojego kanału percepcji świata i typu inteligencji, co z kolei pozwala znaleźć przeznaczone tylko dla niego metody nauki.
 • Skuteczne strategie nauki - aż 51 sposobów na przyswajanie słówek, 7 pomysłów na ułatwienie nauki gramatyki, kilkanaście technik usprawniających rozumienie ze słuchu i wymowę, 12 tricków na łatwiejsze rozumienie tekstu czytanego oraz kilkanaście technik rozwijających umiejętność pisania.
 • Czerpanie z dorobku ludzkości - rozdział poświęcony największym poliglotom i samoukom (niektórzy posługiwali się kilkudziesięcioma językami!), metodom wykorzystywanym w procesie uczenia oraz... wielkiemu sekretowi nauki!
 • Szablony - zbiór kilkudziesięciu szablonów wspomagających i ułatwiających naukę języka. Niezwykle pomocne tabelki, schematy, wzory i instrukcje, będące uzupełnieniem poszczególnych rozdziałów.

Książka Anny Szyszkowskiej-Butryn stanowi kopalnię wiedzy, inspiracji i motywacji dla wszystkich tych, którzy chcieliby przyswoić sobie język obcy. Autorka przedstawia ogrom technik wspomagających proces uczenia, pokazuje, że przyswajanie języka może być zabawą, przygodą i przyjemnością. Poszczególne teorie wzbogaca o przykłady ćwiczeń i wypowiedzi osób, z danych technik korzystających. Całość przedstawia w wyjątkowo przystępnej formie - tak, że książka nada się zarówno dla przedszkolaka, maturzysty, studenta jak i emeryta. Dodatkową zaletą publikacji jest opatrzenie poszczególnych technik symbolami, pozwalającymi osobom o danym typie inteligencji i kanale percepcji świata na błyskawicznie odnalezienie sposobów przeznaczonych specjalnie dla nich. Korzystanie z książki Anny Szyszkowskiej-Butryn jest zatem proste i przyjemne.

Książkę z czystym sumieniem polecam wszystkim, którzy uczą bądź planują uczyć się języków obcych. Jestem pewna, że na każdego wpłynie ona mobilizująco, jednocześnie inspirując i zachęcając do działania. Pozycja obowiązkowa dla uczniów i studentów, którym nauka przychodzi z trudem. Lub dla tych, którzy po prostu chcą rozwijać się i wiedzieć więcej.

Zachęcam!

Moja ocena: brak
Za książkę dziękuję wydawnictwu Edgard - wydawcy serii Samo Sedno.


Samo Sedno to seria nowoczesnych, praktycznych i podręcznych poradników, które trafiają w samo sedno. W serii znajdują się tytuły o tematyce m.in. biznesowej, parentingowej, psychologicznej czy dotyczącej zdrowego stylu życia i rozwoju osobistego.

literatura polska | recenzja | Anna Szyszkowska-Butryn | literatura | recenzje książek
Anna Szyszkowska-Butryn – absolwentka anglistyki oraz kulturoznawstwa. Lektorka języka angielskiego z doświadczeniem w nauczaniu wszystkich grup wiekowych. Pasjonatka odkrywania nowych technik uczenia się języków, czerpiąca wiele inspiracji z nieustannych podróży. Specjalnie na potrzeby tego poradnika wybrała najskuteczniejsze współczesne metody nauki języków obcych, następnie udoskonaliła i wypróbowała je w swojej praktyce zawodowej.

Opis pochodzi ze strony samosedno.com.pl


Więcej na hiszpangielka.blogspot.com.

12 komentarzy

 1. Przydałoby mi się coś takiego...

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi także by się przydało.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszelkie tego typu pomoce, są dla mnie bezcenne w końcu bez angielskiego ani rusz.

  OdpowiedzUsuń
 4. Podchodzę bardzo sceptycznie do tego typu poradników. I raczej mało pradwopodobne bym po niego sięgnęła. Być może nada się dla tych, którzy dopiero zaczynają lub odświeżają swoją wiedzą, a co za tym idzie nie maja pomysłu na urozmiacenie nauki czy nowe jej sposoby.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja myślę, że i zaawansowani znajdą w niej wiele - nie sądzę, aby byli w stanie przedstawić sto różnych metod uczenia się :)

   Usuń
 5. Mi się podoba ten poradnik. Jest dla mnie pomocny :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przydałby mi się ten poradnik, bo mam w planach naukę języka japońskiego, ale jakoś się nie mogę "zebrać".

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam i mogę z całym sercem podpisać się pod twoją recenzją. "Jak szybko opanować język obcy?" to jeden z moich ulubionych poradników :)

  OdpowiedzUsuń
 8. a co autorka rozumie przez "szybko" i "opanować"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli chodzi o "szybko" - myślę że nie można tego traktować dosłownie, zwłaszcza, jeśli zauważy się graficzne wyróżnienie tego członu w tytule. "Szybko", znaczy tyle, co "szybciej niż zazwyczaj". Ludzie często nie widzą efektów nauki, ponieważ nie stosują odpowiednich dla siebie metod i środków, przez co trudno im o mobilizację i pełne zaangażowanie. Autorka takim osobom pragnie pomóc, popychając ich do celu.

   To w żadnym wypadku nie jest jeden z poradników w stylu: "opanuj język w trzy tygodnie" - nie ma tu działań błyskawicznych, a autorka nie obiecuje cudów. Wymaga wytrwałości, motywacji i samozaparcia.

   Usuń
  2. brzmi rozsądnie :) pozdrawiam

   Usuń
 9. Pożyczyłam tę książkę od koleżanki, przejrzałam i naprawdę mało jest rzeczy o których nie wiedziałam i które by mi się przydały :( W końcu się pokuszę o recenzję, choć wolę "starsze" wydania tego typu. Jak dla mnie guru to nikt inny jak p. H. Komorowska :)

  OdpowiedzUsuń