9 grudnia 2011

Obiecaj mi, Richard Paul Evans


Obiecaj mi, Richard Paul Evans
Oryginał: Promise Me
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2011
Stron: 291
Gatunek: obyczajowa
Zajrzyj do książki
Do najnowszej powieści niezwykle poczytnego autora - Richarda Paula Evansa - podeszłam spokojnie, bez specjalnych oczekiwań. Unikałam recenzji Obiecaj mi, żeby nie psuć sobie przyjemności z lektury i nie stawiałam autorowi żadnych wymagań. Wszystko po to, by w spokoju cieszyć się dobrą literaturą...

Abyście dali się książce zaskoczyć, opowiem o fabule w zaledwie paru słowach. Główną bohaterką jest Beth, która wspomina mężczyzn swojego życia - zmarłego męża, aktualnego męża i tajemniczego Matthew, który ulokował się między zniknięciem pierwszego, a pojawieniem drugiego. Beth wspomina najkoszmarniejszy rok swojego życia - rok, w którym straciła coś najcenniejszego - zaufanie. Rok, w którym boleśnie uświadomiono jej kruchość życia. I niestabilność relacji międzyludzkich.

Najważniejsze elementy świata Beth to mała Charlotte - córka, dla której kobieta poświęciła swoje życie oraz Matthew, brany przez jej otoczenie za... anioła stróża. Wstrząsającą prawdę o mężczyźnie bohaterka odkrywa dopiero z czasem, ale wtedy jest już za późno. Serce pokonało rozum.

Powieść Evansa zachwyca niezwykłym urokiem - nie jest to typowa bajka o miłości - więcej tu napięcia, niż wzniosłych momentów. Muszę przyznać, że odczułam na tym polu nawet pewne rozczarowanie - kiedy dwoje zakochanych wie, że pozostało im niewiele czasu, powinni ten okres wykorzystać jak najpełniej, jak najpiękniej, jak najgoręcej. Tymczasem żaru nie było, walki nie było, czasem parę wylanych łez i nic więcej. Za mało dramatyzmu, za mało wzniosłości i za mało... miłości w miłości.

Obiecaj mi to książka idealna na ten czas - klamrą spinającą całą opowieść są święta Bożego Narodzenia, wokół unosi się nutka romantyzmu, sporo magii i niesamowity czar, który do powieści Evansa przyciąga i oderwać się od niej nie pozwala. Gorąco zachęcam Was do lektury, to naprawdę piękna historia.

Moja ocena: 8/10

Za książkę dziękuję wydawnictwu Znak.literatura amerykańska | recenzja | Richard Paul Evans | literatura | recenzje książek


Bestsellerowy pisarz amerykański, którego wszystkie jedenaście powieści gościło na listach hitów „The New York Timesa”. Ich nakład sięgnął już jedenastu milionów, przetłumaczone zostały na dwadzieścia dwa języki, bijąc w wielu krajach rekordy sprzedaży. W Polsce nakładem Wydawnictwa Sonia Draga ukazały się: Słonecznik (2006) oraz Doskonały dzień (2006). Evans jest laureatem wielu literackich nagród, m.in. „1998 American Mothers Book Award”, „Storytelling World Award” i „2005 Romantic Times Best Women’s Novel of the Year”. Jest też założycielem organizacji charytatywnej „The Christmas Box House International” na rzecz zaniedbanych i wykorzystywanych dzieci, za pracę w której uhonorowany został „Washington Times Humanitarian of the Century Award” oraz „Volunteers of America National Empathy Award”. Evans mieszka w Salt Lake City, w stanie Utah z żoną Keri i piątką dzieci.

Źródła: foto | opis
Przypominam, że książkę Obiecaj mi, możecie wygrać w Wielkim Konkursie Świątecznym, a jeśli się Wam nie uda, do piętnastego grudnia możecie wykorzystać w Znaku kod rabatowy, upoważniający Was do zakupów z 30%-wą zniżką. Wystarczy w odpowiednim polu wpisać hasło kreatywna. Zachęcam!

10 komentarzy

 1. Niesamowicie mnie ciagnie do tej ksiazki. Mam nadzieje, że ją tez w koncu przyciągnie w moją strone :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja podobnie jak She, również czuję siłę przyciągania tej książki :) Lektura z odrobiną magii, w sam raz na święta.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam już jedną recenzję tej książki. Jakoś mnie nie zachęciła, chociaż cały czas postać Matthew pobudza moją ciekawość. Chyba przeczytam tylko po to, żeby ją zaspokoić :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam już sporo recenzji tej książki. Wiele blogowiczek otrzymało ją od Znaku do recenzji. Czuję jakąś magię zaklętą w tej lekturze, choć nie jest to zupełnie pozycja, po którą odruchowo sięgnęłabym w bibliotece czy księgarni.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam tę książkę. Magiczna, piękna.. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Recenzja brzmi bardzo kusząco, tak świątecznie :). Z chęcią bym przeczytała, o ile gdziekolwiek znajdę ;).

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. czyli generalnie szablonowo.
  Ble.
  Nie lubie takich ckliwych historyjek
  ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka (podobno) do mnie zmierza i już nie mogę się jej doczekać! ;D

  OdpowiedzUsuń
 9. Ostatnio jak byłąm w Empiku to ta ksiązka wpadła mi ręcę, więc postanowiłam przeczytać 'fragment' i przepadłam.. ;) skończyłam czytać na 10 rozdziale i po prostu musiałam tę ksiązkę kupić i przeczytałam ją w trakcie długiej drogi do domu. Już dawno żadna ksiązka nie pochłonęła mnie tak bardzo, jak ta ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Właśnie czytam jest super.

  OdpowiedzUsuń