12 sierpnia 2011

Top 10: pisarze, z którymi chciałabym wybrać się na kawę

top 10 kreatywa
Przygotowałam na dzisiaj ranking dziesięciu pisarzy, z którymi chciałabym wybrać się na kawę, przy założeniu: 5 żyjących + 5 wymagających... wskrzeszenia :) Zapraszam do przeglądania!

Haruki Murakami
Japoński mistrz prozy jest najważniejszym autorem w moim świecie. Jego twórczość daje mi wskazówki i stanowi natchnienie, pomaga w rozumieniu świata i samej siebie. Haruki Murakami jest fenomenem, który całkowicie zmienił mój sposób patrzenia na rzeczywistość. Nie udało się to dotąd nikomu innemu...


Umberto Eco
Obok jednostki tak wybitnej nie można przejść obojętnie. Umberto Eco kojarzy się głównie dzięki Imieniu Róży, ale dla mnie to przede wszystkim wielki filozof i wybitny językoznawca, bez którego mój polonistyczny żywot byłby znacznie... prostszy :) Ale i uboższy! Gdyby tylko nadarzyła się okazja, to właśnie z takim człowiekiem chciałabym spędzić kilka godzin na samej tylko konwersacji.


J.K. Rowling
W takim zestawieniu nie mogło zabraknąć absolutnie fenomenalnej autorki - J.K. Rowling. Poznanie kobiety, która całkowicie zmieniła świat literatury i przyciągnęła do swej twórczości miliony dzieci, nastolatków i dorosłych na całym świecie, byłoby dla mnie największą przyjemnością i nieopisanym zaszczytem.


Malcolm Gladwell
Tego pana włączono do listy stu najbardziej wpływowych myślicieli i naukowców świata. Dla mnie jest jedną z najbardziej inspirujących postaci, jakie stąpają po Ziemi. Wielka, nietuzinkowa osobowość, na którą warto zwrócić uwagę. Kawa z takim człowiekiem z pewnością nie byłaby nudna.


Nigella Lawson
Mistrzynię kuchni - Nigellę Lawson najchętniej zamknęłabym w swoim domu i nie wypuszczała. A jeszcze lepiej - wprowadziła się do niej i nie dała wypuścić :) Uwielbiam jej poczucie humoru, ciepło od niej bijące i tę urzekającą naturalność. Autorka moich ulubionych książek kucharskich ma za sobą niezwykle trudną przeszłość (jej siostra, matka i mąż zmarli na raka), ale wciąż dostrzec można w niej radość z życia, godną pozazdroszczenia...


Jane Austen
Fenomenalnej i absolutnie wyjątkowej Jane Austen nie trzeba przedstawiać żadnemu molowi książkowemu. Z ogromną radością przeniosłabym się do jej rzeczywistości, by móc posłużyć za inspirację, do którejś z jej powieści. A co! :) Tak więc, kawa z Jane - jak najbardziej, ale tylko na początku XIX wieku.

Sidonie-Gabrielle Colette
Autorka serii książek o błyskotliwej Klaudynie ma niezwykle interesującą biografię. Wielka skandalistka, niebanalna osobowość, ciekawy charakter. Do tego ogromny talent! Z taką kobietą miło by było spędzić parę godzin na dyskusji.


Salvador Dali
Zdaję sobie sprawę, że to przede wszystkim malarz, a nie literat, ale ponieważ można znaleźć w dorobku Hiszpana kilka publikacji, uznałam, że mogę podciągnąć go pod listę pisarzy. To w końcu mój wielki mistrz i musiał się tu znaleźć.


Margaret Mead
To jedna z największych badaczek zajmujących się antropologią kulturową. Jej badania i publikacje - co tu dużo mówić - zmieniły świat. Spotkanie z tak wielką osobowością byłoby niesamowicie inspirujące i wzbogacające...


ks. Jan Twardowski
Ponieważ jestem agnostykiem, ludzi z reguły dziwi moja fascynacja Janem Twardowskim - jego osobą i twórczością. Ja natomiast jego poezję uwielbiam i chwalę. Wynoszę z niej wielką naukę i nadzieję. Gdybym tylko mogła, chciałabym choć chwilę porozmawiać z tak niezwykłym człowiekiem...


A jak prezentują się Wasze rankingi? Z kim chcielibyście spędzić trochę czasu? O spotkaniu z kim marzycie?

Źródła zdjęć: Wikipedia.

31 komentarzy

 1. nie będę oryginalna w swoich wypowiedziach, powtórzę się i będę wręcz nudna. Nie mam też listy - mam jednego pisarza, z którym poszłabym na kawę - jest nim Vladimir Nabokov. A jeśli miałoby być realnie, to chętnie wypiłabym kawę na Monciaku ze Stefanem Chwinem :)Albo jeszcze chętniej poszła na spacer po Oliwie z autorem Krótkiej historii pewnego żartu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Od razu się uśmiechnęłam jak zobaczyłam Nigellę :) Co do ks Jana Twardowskiego - również jestem agnostyczką a tego księdza darzę niesamowitym szacunkiem, od zawsze. Pamiętam, że kiedy umarł (byłam wtedy w pierwszej klasie gimnazjum) to po prostu się popłakałam, bo nie mogłam zaakceptować tego, że nie przeczytam już niczego nowego. Wspaniały człowiek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe to zestawienie:)
  Moja lista jutro...

  OdpowiedzUsuń
 4. Rowling, Austen, Montgomery, Borchardt, siostry Bronte, Clarkson i cholerka wie, kto jeszcze :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Austen, ks. Twardowski, Gałczyński, Cassandra Clare :D:D także dwie osoby nam się pokrywają ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Swoją listę opublikuje u siebie na blogu ;] Tylko pytanie czy mogę wkleić do swojego posta Twoje logo Top 10 ?

  OdpowiedzUsuń
 7. mol książkowy,
  jak najbardziej! :))

  OdpowiedzUsuń
 8. Chwin, Kapuścinski, Woolf, Pamuk, Mickiewicz

  OdpowiedzUsuń
 9. Swoją listę mam podobną, chociaż o panu, który znalazł się na pierwszym miejscu nie słyszałam, ale za chwilę poszukam jakichś jego książek i może się skuszę na przeczytanie? :) Ja do swojej dodałabym jeszcze Staff'a, Asnyka, Emily Brote, Andersena i Suskinda, ach i zapomniałabym o Nabokovie i Dostojewskim. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. O, z Panią Rowling to i ja chętnie wybrałabym się na kawę :) Na pewno miałybyśmy o czym rozmawiać, chociażby o Harrym Potterze ;) Poza tym chciałabym też spotkać Stephena Kinga, Erica Emmanuela Schmitta i Carlos Ruiza Zafóna - to chyba ci najważniejsi pisarze, którzy należą do czołówki moich ulubionych i to z nimi chciałabym wypić kawę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. bardzo interesujący ranking, myślę że będę musiała zastanowić się nad własnym :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Rowling zdecydowanie, a dla mnie do tego jeszcze C.R.Zafon, Kerstin Gier, Isabel Abedi a także Meg Cabot ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Tolkien, Rowling, Zafon, Austen, Gaskell, Picoult, Sienkiewicz, Hołownia ^^, Bazylow, Mendoza.

  Ale pewnie jeszcze wielu by się znalazło.
  Intryguje mnie ten Japończyk...

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja dziś swoich faworytów wstawie ;) Już mam przygotowane i miałam wczoraj, ale wstawilam recenzje;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nasza lista troszkę się pokrywa, ale tylko troszkę w liczbie dwóch pierwszych autorów, dalej byłby J.Carroll. A.Christie, Éric-Emmanuel Schmitt, Olga Tokarczuk, Dorota Terakowska i Mercedes Lackey :)

  OdpowiedzUsuń
 16. super pomysł z tym "Top 10" :) jak znajdę trochę czasu na opisanie tego wszystkiego to i u siebie takie rankingi porobię :) U mnie z pewnością byłby to S. King, C. R. Zafon, E. Mendoza i M. V. Llosa. Z Twojej listy za to z chęcią spotkałabym się z Nigella, Eco i ks. Twardowskim :) chociaż herbata (bo kawy nie piję) z Murakamim też mogła by być fascynująca :)

  pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń
 17. Edith,
  'kawa' to przenośnia :D Sama nie pijam :)

  Llosa też miał być na liście, ale się nie zmieścił, biedak!

  OdpowiedzUsuń
 18. Fajny pomysł z tymi rankingami, ale mi byłoby trudno wybrać tylko dziesięć osób ;P

  OdpowiedzUsuń
 19. Zdecydowanie Kurt Vonnegut Jr - jednak to się nie zdarzy. Eduardo Mendoza i Jose Carlos Somoza. Pierwszy za poczucie humoru zwalające z nóg. Z drugim za magiczne panowanie nad słowem. To moje Top 3.

  OdpowiedzUsuń
 20. Trafiłam tu zupełnie przypadkowo, ale czasami zdarzają się niespodzianki od losu! :) Bardzo ciekawe zestawienie, powiedziałabym, że wszyscy z wymienionych pisarzy nie mają ze sobą nic wspólnego i na tym polega ta nietuzinkowość całej listy. Nie chcę robić reklamy, ale jeżeli lubisz Salvadora Dali, to zapraszam do przeczytania mojego postu o Katalonii fotoczyk.blogspot.com. Jeżeli początek nudziłby, to radzę przejść do momentu, kiedy zaczyna się właśnie historia Dalego. Póki co, widzę, że mnóstwo tu kultury. Będę mieć zajęcie przez następną godzinę!

  OdpowiedzUsuń
 21. Informuję, że moja skromna osoba znana pod nickiem Książkówka, postanowiła zmienić miejsce swojego, recenzenckiego blogowania. :) Już jutro (tj. 14.08.) pojawi się mój pierwszy wpis na blogspocie. Adres do mojego, nowego blogu to: http://ksiazkowka.blogspot.com .
  Bardzo proszę o zmianę na ten właśnie adres w zakładkach/obserwowanych blogach. Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie! Ewa-Ksiązkówka

  OdpowiedzUsuń
 22. Fotoszczyk,
  kiedy wstanę, zajrzę i z chęcią się zapoznam :)

  Ewa,
  nowy link dodany!

  OdpowiedzUsuń
 23. Już w drugiej akcji TOP 10 wzięłam udział na blogu, a jeszcze nic tu nie skomentowałam ;) Ostatnio czuję się opóźniona ;P
  No więc zacznę w ogóle, że to super pomysł, w sam raz dla mnie, bo uwielbiam takie zestawienia.
  Jeśli chodzi o tych pisarzy, to podzielam Twoją chęć spotkania z Dalim, w szczególności po ostatniej lekturze jego autobiografii... Może we dwie damy radę go wskrzesić? ;P

  Tak poza tym to pojawiła się Lindgren, Schmitt, Mayes, Christie, Gregory, Buck, Cabot, Nienacki i Brown ;) Z jednymi dłużej pogawędziła, z innymi krócej, acz konkretnie...

  OdpowiedzUsuń
 24. A może po tygodniu danej akcji zrobić podsumowanie wszystkiech uczestników, tj. 10 pisarzy, z którymi najchętniej poszliby blogerzy... bo nazwiska widać powtarzają się, ciekawe, który z pisarzy miałby najwięcej towarzystwa przy kawie?

  Ta myśl przyszła mi krótko po opublikowaniu poprzedniego komentarza.

  OdpowiedzUsuń
 25. ktrya,
  zaraz dodam do bazy :)

  Pomysł Twój jest całkiem fajny i mogłyby z tego wyniknąć ciekawe rankingi, ale wydaje mi się, że zasięg 'top 10' jest jeszcze nieco zbyt mały. Przydałoby się jeszcze kilkunastu uczestników zabawy, żeby można było z nich wyciągnąć szerszą statystykę.

  OdpowiedzUsuń
 26. Wiesz ja już na brudno co nieco zanotowałam tyle ile zauważyłam zgłoszeń to owszem najwięcej jest pojedynczych nazwisk... ale Rowling przoduje bezkonkurencyjnie...za nią Zafón, Montgomery... Schmitt, King, Murakami... ci ostatni mają po 4 głosy ;) Ciut więcej jest tych po 3 i po 2... wychodzi naprawdę ciekawie ;)...
  Ta akcja jeszcze się rozrośnie... Czuję to ;)
  A może jak dodasz, że będzie takie podliczenie, to będzie więcej zdecydowanych? Pomyśl ;)

  OdpowiedzUsuń
 27. Przy najbliższym rankingu rzucę taki pomysł, zobaczymy, co na to publika. Może faktycznie się zmobilizuje :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Dzięki za fajny pomysł, który skłania do zastanowienia, choć to tylko zabawa :) Ja się tez skusiłam i jutro coś skrobnę. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 29. Dołączam się do tematu, ranking już wrzuciłam na bloga:-)Jane Austen i ks. Jan Twardowski - to także moje typy, zaskoczyłaś mnie natomiast Salvatorem Dali - postrzegałam go jednak wyłącznie jako malarza, a tu proszę - coś z dorobku literackiego też by się znalazło. Myślę, że warto by to było poznać. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 30. Dołączam do Twojej zabawy ;)

  http://czytane-ogladane.blogspot.com/2011/09/normal-0-21-false-false-false-pl-x-none.html

  OdpowiedzUsuń
 31. Ciekawy ranking bardzo różnorodny.

  OdpowiedzUsuń