22 lipca 2011

Ukryta Oaza, Paul Sussman

The Hidden OasisUkryta Oaza, Paul Sussman
Oryginał: The Hidden Oasis
Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2011
Stron: 480
Gatunek: historyczne, sensacja, kryminał, przygodowe

Na początku dzieją się cztery rzeczy:
- w 2153 r. p. n. e. na Pustyni Zachodniej w Egipcie kilkudziesięciu kapłanów ukrywa pewien tajemniczy przedmiot, po czym wyżyna się nawzajem;
- w 1986 r. nad Saharą znika mały samolot z ładunkiem o wielkiej mocy;
- współcześnie w San Francisco młoda kobieta - Freya Hannen - dowiaduje się o samobójczej śmierci swojej siostry, a w tym samym czasie w Egipcie grupa Beduinów znajduje w piaskach pustyni zmumifikowane zwłoki.

Co może łączyć tak odległe w czasie wydarzenia? Jaką tajemnicę zabrali ze sobą do grobu egipscy kapłani, rozbitkowie z samolotu oraz młoda badaczka? Odpowiedzi na te pytania szukać będzie znany egiptolog - Flin Brodie, wraz z przybyłą w pustynne zakątki Freią. Nieświadomi zagrożenia bohaterowie będą brnęli coraz głębiej w świat egipskich legend, mrocznych potyczek politycznych i tajemniczych układów w środowisku Beduinów. To, co odkryją na zawsze zmieni ich życie...

Dużo czasu zajęła mi lektura tej prawie 500-stronicowej książki, ale bynajmniej nie dlatego, że była mało ciekawa czy nużąca. Wręcz przeciwnie - jak już się w nią zagłębiło, trudno było się oderwać choćby na chwilę oddechu. Bo Paul Sussman stworzył powieść naprawdę wyjątkową i porywającą. Autor bez zbędnego dydaktyzmu w bardzo ciekawy sposób wplątał w kryminalno-przygodową opowieść mnóstwo ciekawostek historycznych, religijnych i geograficznych. Bardzo miło jest zagłębić się w książkę tak wzbogacającą, a przy tym ciekawą i niebanalną. Bo choć głównymi bohaterami są kobieta i mężczyzna, Sussman nie silił się na wplątywanie ich w jakieś miłosno-seksualne relacje. Urzekło mnie to bardzo - nie lubię schematyczności i tendencyjności, wolę być mile zaskakiwana.

Przygody Frei i Flina śledziłam z zapartym tchem, a często również z pełnym emocji drżeniem na całym ciele. Paul Sussman w oparciu o prawdziwe egipskie legendy wykreował naprawdę fascynujący świat. Świat pełen tajemnic, mrocznych zakamarków i interesujących postaci. Przypomina mi to nieco przygody Indiany Jonesa albo naszego Tomka Wilmowskiego. Mam nadzieję, że te dwa nazwiska są wystarczającą rekomendacją.

A jeśli nie?
Cóż... Niech przekona Was to, że lektura Ukrytej Oazy jest niezwykłą przygodą, która bawi, emocjonuje i uczy. Paul Sussman zabierze Was w fascynującą podróż, po której już nic nie będzie takie, jak było kiedyś. Zapnijcie pasy i ruszajcie razem z nim! Kto zostanie w tyle, ten będzie żałował.

Moja ocena: 8,5/10

Za książkę dziękuję wydawnictwu Muza.
Powieść Ukryta Oaza kupisz w księgarni:

literatura angielska | recenzja | Paul Sussman | literatura | recenzje książek

Paul Sussman, pisarz i dziennikarz. Studiował historię w Cambridge. Jego pasją jest archeologia. Pierwsze dwie książki Zaginiona armia Kambyzesa (Muza, 2003) i Tajemnice świątyni (Muza, 2005) stały się światowymi bestsellerami.
Źródła: foto | opis z okładki


~Klaudyna~

9 komentarzy

 1. Z przyjemnością po nią sięgnę. Egipt mnie kusi, a poza tym te tajemnice... Muszę przeczytać:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawostki historyczne i geograficzne? Powieść kryminalno-przygodowa? Muszę przeczytać! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem czy bym przebrnęła przez taką lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jestem do tej książki przekonana, ale może kiedyś, jak mi wpadnie w ręce, przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pomimo pochlebnej recenzji tematyka jak dla mnie odpada;)
  Myślę, że musiałabym wykazać się ogromną cierpliwością, aby przez nią przebrnąć ;]

  OdpowiedzUsuń
 6. Oj nie wiem, czyta się ją naprawdę lekko. Wciąga od pierwszej do ostatniej litery :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zaintrygowałaś mnie. Mam ochotę osobiście przekonać się do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Cieszę się, zapewniam, że naprawdę warto dać się jej porwać!

  OdpowiedzUsuń
 9. Mimo że to jest fantastyka sądzę że warto się zapoznać...

  OdpowiedzUsuń