10 czerwca 2011

W poszukiwaniu króla. Powieść o Inklingach, David C. Downing

W poszukiwaniu króla. Powieść o Inklingach; Looking for the King: An Inklings NovelW poszukiwaniu króla. Powieść o Inklingach, David C. Downing
Oryginał: Looking for the King: An Inklings Novel
Wydawnictwo: eSPe
Rok wydania: 2011
Stron: 268
Gatunek: sensacja, historyczne

Był taki czas, kiedy nie zważając na wojenne rewelacje grupa niezwykłych ludzi spotykała się w oksfordzkich pubach, by toczyć długie dysputy przy kuflu czegoś mocniejszego. Grupę tę tworzyły osobistości naprawdę znamienite - ot, chociażby John Ronald Reuel Tolkien, Clive Staples Lewis, Charles Williams czy Hugo Dyson. Nazywali oni siebie Inklingami. Za znawcę twórczości tej grupy uznaje się amerykańskiego uczonego - Davida Downinga. On właśnie swoich ulubieńców postanowił umieścić w niezwykłej powieści W poszukiwaniu króla.

Osadzona w Anglii 1940 roku historia opowiada o poczynaniach młodych Amerykanów - Toma i Laury, których połączyło zamiłowanie do przygód, tajemnic przeszłości i niewyjaśnionych zdarzeń. On pragnie znaleźć dowody na istnienie Króla Artura, ona boryka się z uporczywymi snami-wizjami, w których raz po raz odwiedza tajemnicze miejsca. W rozwikłaniu mrocznych zagadek pomocni okazują się wybitni intelektualiści tamtego okresu - Tolkien, Lewis i Williams. Jednak to, co początkowo wydawało się ciekawą przygodą poszukiwawczą, okazuje się być niebezpieczną wyprawą, w której stawką może być czyjeś życie. A nawet losy całego świata - jak sądzą ci, którzy wierzą w mit Włóczni Przeznaczenia...

Jedna tajemnica, pociąga za sobą drugą, a niewyjaśnione sny Amerykanki powoli zaczynają nabierać sensu. Ściągają też na bohaterów kłopoty - komuś wyraźnie zależy na tym, aby nie odkryli oni prawdy... A to wciąż nie jest wszystko, co los przygotował dla Toma i Laury. Radzę więc czym prędzej zagłębić się w tę opowieść - gwarantuję, że oderwie Was od rzeczywistości i na długie godziny przeniesie do malowniczej Anglii, pełnej starych kościołów, niesamowitych legend i pięknej przyrody.

Gdybym miała porównać powieść Downinga do jakiegoś innego dzieła, z pewnością sięgnęłabym na półkę z oznaczeniem "Dan Brown". Bo pasjonujące poszukiwania Włóczni Przeznaczenia w całej rozciągłości przypominają tropienie Świętego Graala, który zresztą i u Downinga przewija się nierzadko. Nie można jednak autorowi zarzucić, że jawnie czerpie z innych historii. Jego opowieść jest unikatowa, niebanalna i ekscytująca. Pisarz stworzył niezwykłych bohaterów, powołując do życia również tych, których doskonale znamy z historii światowej literatury. Wymieszanie faktów i legend, rzeczywistych miejsc i tajemniczych mitów oraz realnych i legendarnych bohaterów sprawia, że W poszukiwaniu króla jest powieścią naprawdę znakomitą. Z zapartym tchem i dreszczem emocji śledziłam poczynania bohaterów. I choć ostatnia scena wieje banałem, a sama opowieść mogłaby być nieco dłuższa, to jednak uważam tę historię za naprawdę fascynującą i wartą uwagi. Dajcie się jej porwać - gwarantuję niezapomniane emocje i niezwykłą lekcję historii, literatury i geografii. Znakomita mieszanka, polecam!

Moja ocena: 8/10

Za możliwość przeżycia tej niesamowitej przygody, dziękuję wydawnictwu eSPe.
* * *

Kochani! Już teraz możecie wygrać W poszukiwaniu króla. Powieść o Inklingach!
Wystarczy odpowiedzieć na trzy proste pytania. Jeśli czytaliście mój wywód uważnie, nie będziecie mieli z nimi żadnych problemów.

Zapraszam do księgarni Gandalf:

(kliknięcie przeniesie Was na stronę konkursu)

inklingowie | literatura amerykańska | recenzja | David Downing | literatura | recenzje książekDavid C. Downing - wykładowca w Elizabethtown College w Pensylwanii, znawca twórczości C. S. Lewisa i grupy Inklingów, pisarz. Wykształcenie zdobył na UCLA (Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles). Jest autorem czterech książek na temat C.S. Lewisa i cyklu narnijskiego, jednej dotyczącej wojny secesyjnej oraz prozy W poszukiwaniu króla. Powieść o Inklingach. Jest także autorem licznych artykułów naukowych. Jego dzieła były tłumaczone na kilka języków.
Źródła: foto | opis

~Klaudyna~

8 komentarzy

 1. Myślę że książka by mnie zainteresowała, może kiedyś gdy będzie okazja przeczytam :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mimo, że tematyka nieco poza moimi zainteresowaniami, to jednak całość brzmi bardzo intrygująco i z chęcią przeczytałabym tę książkę:). A w konkursie wczoraj wzięłam udział. Zobaczymy czy szczęście dopisze:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. To może być naprawdę ciekawe. Ostatnio poszukuję wszystkiego co ma jakiś związek z Królem Arturem. Chętnie przeczytam : )

  OdpowiedzUsuń
 4. O, bardzo mnie zaciekawiłaś. Będę się za tą książką rozglądać :).

  OdpowiedzUsuń
 5. Z Królem Arturem jestem już za pan brat ;) Czytam właśnie drugą część trylogii arturiańskiej i jego legenda bardzo mnie zaciekawiła, więc z chęcią poznam ją i z punktu widzenia pana Downing'a. Liczę na miłą lekcję historii i wiele informacji na temat nieznanej mi do tej pory grupy Inklingów. Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ala,
  jestem pewna, że się nie zawiedziesz :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Hmm, przeczytałam recenzję od deski do deski i to chyba nie moja bajka :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Po danie Brownie powstała cała masa książek, w których bohaterowie szukają nie-wiadomo-czego i odkrywają wielkie-sekrety (najczęściej związane z Kościołem katolickim). Książki Browna bardzo mi się podobały, więc te następne też kupowałam. I się nacinałam - styl byle jaki, a bohaterowie papierowi. Ale że pisanie pode Browna już takie modne nie jest więc może i książka lepsza.

  OdpowiedzUsuń