30 maja 2011

Chichot losu, Hanka Lemańska

Chichot losu, Hanka Lemańska
Wyd. Zysk i S-ka, Poznań 2011

Tytuł Chichot losu obijał mi się o uszy od jakiegoś czasu, ale kojarzyłam go dotąd jedynie z telewizyjnym serialem, a nie z książką. Ponieważ gotując obiad lubię włączyć sobie jakiś nieskomplikowany tasiemiec, zaczęłam obawiać się, że natrafię kiedyś na Chichot i już na zawsze stracę okazję, by poznać tę historię w prawidłowej kolejności. Z wielką więc radością dopisałam się do Włóczykijkowej listy i wyczekiwałam na wizytę listonosza...

Nie oczekiwałam, że będzie to wielka, rzucająca na kolana powieść - raczej spodziewałam się przyjemnej lektury, ubarwiającej nudne wieczory. Nie rozczarowałam się więc - dostałam dokładnie to, czego oczekiwałam. Chichot losu to przyjemna opowieść, którą połyka się w kilka godzin - na zmianę uśmiechając się i popadając w zadumę. Lemańska zaserwowała czytelnikom opowieść o perypetiach młodej kobiety, której życie przechodzi gwałtowną rewolucję pod wpływem jednego telefonu. Oto pod jej skrzydła trafia dwójka rezolutnych dzieciaków, które całkowicie zmieniają jej życie, jej świat, jej priorytety i jej osobowość. Joanna niespodziewanie odkrywa, że wokół siebie ma mnóstwo życzliwych osób. Nieżyczliwych, niestety również. Życie z dzieciakami okazuje się dla bohaterki ciężką przeprawą - walką z samą sobą i własnymi słabościami, walką z rozczarowaniami i niepowodzeniami. Ale jako że historia ta należy raczej do prostych i tendencyjnych - łatwo przewidzieć, jak się potoczy i jak zakończy.

Podoba mi się humor Chichotu - bohaterowie są zabawni i sympatyczni. Co prawda sama Joanna miejscami irytuje swym niedostrzeganiem spraw oczywistych, ale generalnie da się ją lubić. Podobnie jej postrzelone przyjaciółki, dziwaczne szefostwo i najbliższą rodzinę. Bohaterowie powieści Lemańskiej są po prostu zlepkiem ciekawych osobowości - może mało zaskakujących czy niespecjalnie skomplikowanych, ale interesujących.

Dobrze czyta się taką słodko-gorzką opowieść, która ani nie mdli, ani nie rozbawia za bardzo. To taka zwyczajna, życiowa historia, która mogłaby zdarzyć się każdemu z nas. Nie jest przesłodzona i bardzo łatwo przyjąć jej autentyczność. To sprawia, że wzbudziła ona we mnie mnóstwo pozytywnych uczuć. Spędziłam miło czas, czytając Chichot losu i mogę jedynie żałować, że musieliśmy tak wcześnie pożegnać Hankę Lemańską - myślę, że znalazłoby się w jej biografii miejsce na kontynuację losów Joanny. W końcu ostatnie słowo wcale nie zostało wypowiedziane...

Moja ocena: 7/10

Książka z akcji "Włóczykijka", przekazana przez wydawnictwo Zysk i S-ka.

literatura polska | recenzja | Hanka Lemańska | literatura | recenzje książek

22 komentarze

 1. Także czytałam dzięki Włoczykijce i zgodzę się z Tobą. Przyjemna opowieść na kilka godzin ;)

  Ja Joannę bardzo polubiłam mimo, że miejscami denerwowała mnie strasznie, ale to co zrobiła dla tych dzieciaków było wspaniałe;)

  OdpowiedzUsuń
 2. miałam podobne odczucia :). Chwała autorce za to, że stworzyła coś co odpręża i nie jest zanadto przelukrowane :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mam tę książkę na ebooku. Czeka na wakacje :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Obejrzałam urywki serialu i teraz główna bohaterka zawsze będzie mi się kojarzyła z Martą Żmudą-Trabiatowską. Książka wydaje się lekka i taka właśnie powinna być ale nie wiem czy się na nią zdecyduję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Warto czasami się oderwać od rzeczywistości z taką książką :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się interesująca książka, więc czemu nie:). Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 7. "CHichot losu" czytałam kilka lat temu i drugi raz kilka dni temu. Książka jest lekka a jednocześnie dotyka trudnych tematów. Idealna na te porę roku. Joanna zrobiła coś niesamowitego, nie każdego byłoby na to stać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Widziałam serial jakiś czas temu w telewizji. Taki typowy tasiemiec, nie wymagający od widza większego wysiłku intelektualnego. W czasie sesji - jak znalazł:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Niestety ta książka mnie nie przekonuję, mam natomiast pytanie w jaki sposób można dołączyć się do Włóczykijki ?

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie czytałam i też nie słyszałam o niej wcale. Podobnie jak ty byłam przekonana o istnieniu tylko serialu o tym tytule.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie oglądałam serialu i nie zamierzam, ale książkę z chęcią przeczytam. Przecież to co życiowe dotyczy nas samych.
  Pozdrawiam,
  Kass

  OdpowiedzUsuń
 13. Też się zapisałam do niej w akcji. Serialu nie oglądam i wzbraniam się przed nim jak tylko mogę :D

  Słyszałam dużo pochlebnych opinii o Chichocie i jestem jej strasznie ciekawa ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej książce - bardzo mnie zachęciłaś ! Czuję, że to może być coś dla mnie, ostatnio potrzebuję lekkiej, odprężającej lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 15. nie czytałam, ale jakoś nie bardzo mnie ciągnie. Widziałam jeden odcinek serialu telewizyjnego i szczerze mówiąc wydawał mi się bardzo przeciętny.

  OdpowiedzUsuń
 16. Teraz widzę, ale tracę nie oglądając telewizji...
  http://the-green-clock.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 17. Muszę sprawdzić, czy jestem zapisana w Włóczykijce - wiem, że chciałam się zapisać, ale mogło mi to umknąć :)

  OdpowiedzUsuń
 18. no właśnie, też o niej pisałam pozytywnie u siebie. Podoba mi się, że Lemańska pokazała dorastanie głównej bohaterki, wcale jej nie wybielała, ona długo wcale nie widziała siebie jako opiekinki dzieci, jasno mówiła o swoich motywach, a to wszystko bez zrzędzenia, pouczania, ot dobra historia obyczajowa. Cieszę się, że i Tobie przypadła do gustu

  OdpowiedzUsuń
 19. Niedopisanie,
  już do Ciebie leci :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja myślę, że to nie dla mnie. Drażni mnie ten serial w telewizji, ogląda go masa moich znajomych, którzy niestety wciągają wszystkie możliwe seriale z "M jak miłość" i "Na Wspólnej" na czele.

  OdpowiedzUsuń
 21. Serial mógł zrazić, ale książka na pewno nie! Przyjemnie i lekko sie czyta o tym, jak duży wpływ na dorosłą, ustatkowaną kobietę mogą mieć dzieci. Polecam "Chichot" na zimowe wieczory - zwłaszcza ze względu na dużą dawkę humoru.

  OdpowiedzUsuń