11 grudnia 2010

Świat nocy 1. Córki nocy, Lisa Jane Smith

Świat nocy 1. Córki nocy; Night World No.1, Daughter of DarknessŚwiat nocy 1. Córki nocy (Night World No.1, Daughter of Darkness), Lisa Jane Smith
Wyd. Amber, Warszawa 2009

Chcąc zachęcić się do czytania w trakcie choroby, musiałam sięgnąć po jakieś lekkie, mało wymagające czytadło. Wybór padł na drugą opowieść z tomu Świat nocy 1, pióra L. J. Smith. Tym razem poznajemy losy Asha (poznanego już w Dotyku wampira) oraz jego sióstr. One chcą uciec od wampiryzmu i żyć wśród ludzi, on z kolei postanawia je od tego odwieść. Razem muszą stanąć do walki o przetrwanie - wbrew ustalonym regułom i wyznawanym zasadom. Przy okazji lekkoduch i bawidamek wreszcie znajduje bratnią duszę, jedna z sióstr zakochuje się bez pamięci, a dwoje nastolatków ociera się o świat ciemności. I tyle. Historia biegnie intensywnie, nie rozwija się w pełni i nie pozwala nacieszyć się ciekawą fabułą. Zresztą... Trudno mówić o nacieszeniu, kiedy mamy do czynienia ze słabiutkim warsztatowo pisarstwem pani Lisy Jane. Pomyślałam, że autorka mogłaby sprzedawać bardziej uzdolnionym twórcom ciekawe pomysły i na tym zarabiać. Wtedy jej nazwisko będzie mniej osławione, ale przynajmniej historie z potencjałem zostaną należycie wykorzystane.

Zastanawiam się, ile jeszcze razy dopadnie mnie na tyle kiepski nastrój, bym musiała sięgać po tego typu naiwne wytwory. Gdybym w normalnych warunkach została zmuszana do czytania takich historyjek, pewnie bym je odrzuciła po paru stronach i usiłowała zmieść z powierzchni ziemi. A tak - patrzę na nie z przymrużeniem oka, odprężam się i denerwuję na zmianę, a potem nie potrafię obiektywnie wsadzić gniotu na półkę z gniotami, tylko zmuszam się do jakiegoś dystansowania, łagodności i oceniania przez pryzmat tego, że w tej chwili potrzebuję właśnie czegoś takiego, niczego więcej.

Dlatego znów:

Moja ocena: 5,5/10

Zobacz również:
Seria Pamiętniki Wampirów

14 komentarzy

 1. Miałam tą lekturę w planach ale chyba ją sobie odpuszczę ;)) Chyba, że może kiedyś

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś mnie do tego nie ciągnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam wszystkie trzy części już jakiś czas temu i podzielam Twoją opinię. Największym minusem właśnie jest to, że z tych opowieści mogłaby wyjść naprawdę ciekawa historia... ale nie wyszła.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze, że się zapoznałam z Twoją opinią, bo niedawno byłam bliska zakupu tej książki :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie chciałam i teraz też na pewno nie sięgnę. :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. To jest moje guilty pleasure - wiem, że to jest słabe, ale jak już zaczęłam to skończę. To się będzie jeszcze wlokło, koniecznie poprzewracam oczami przy ichnich "wpojeniach" i zacznę się śmiać sama z siebie, że to czytam.
  L.J. Smith pomysły ma niezłe, ale z realizacją to już znacznie gorzej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie jestem specjalnie zainteresowana książkami Pani Smith. "Pamiętniki Wampirów" skutecznie mnie zniechęciły. :))

  OdpowiedzUsuń
 8. Nareszcie mamy w czymś podobne zdanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. już chyba mówiłam, że to nie dla mnie? ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. raczej nie przeczytam... na razie mam dosyć wampirów.

  OdpowiedzUsuń
 11. Żadnej książki tejże autorki, ani tego wydawnictwa nie czytałam, więc może warto spróbować. ;D

  OdpowiedzUsuń
 12. Anonimowy11/4/11 14:30

  moim zdaniem ta książka jest fantastyczna, a lisa jane smith jest świetną pisarką. najbardziej podoba mi 1 część księgi 2 ,,wybrani", opowiada ona o losach tego Quinn'a (wampira), który się zakochuje w Rashel (łowczyni wampirów). fabuła super, ale faktem jest to, że po przeczytaniu każdej z tych przygód czuję niedosyt. za krótko, za szybko się kończy. moim zdaniem to książka typowo dla kogoś w moim wieku (13 lat). fakt mam tylko 13 lat, ale przeczytałam w swoim życiu strasznie dużo książek, horrorów, kryminałów, fantasy itp. nie mam gatunku książki, z którego jakiejś książki nie przeczytałam. wystarczy mi sobota na przeczytanie jednej książki, która ma ok. 500 stron. kocham czytać książki i kto wie, może jak będę dorosła zacznę je pisać? nie wiem. chociaż się z tą opinią nie zgadzam pozdrawiam. Iza

  OdpowiedzUsuń
 13. L.J. Smith ma wspaniałe pomysły i naprawdę fajnie się to czyta, tylko czegoś mi tu brakuje, to za szybko się kończy, gdyby bardziej rozwinąć te opowiadania wyszłyby o wiele lepsze. Po przeczytaniu czuje niedosyt, chce wiedzieć co będzie dalej, co się stanie z bohaterami. Mimo złych opinii zachęcam do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń