14 grudnia 2010

Magiczny świat niani McPhee

Niania (2005)
reż. K. Jones

Niania McPhee i wielkie bum (2010)
reż. S. White

Bardzo lubię dorosłych, którzy nie obawiają się filmów skierowanych do młodego widza. Uważam, że zawsze dobrze jest mieć w sobie coś z dziecka i umieć spojrzeć na świat tak, jak patrzyło się lata wcześniej. Przesadna powaga nie jest wskazana, a góra śmiechu przy dobrym kinie familijnym jest wręcz obowiązkowa. Nie twierdzę, że łatwo było przekonać mnie do obejrzenia przygód niani, ale ostatecznie dałam się namówić narzeczonemu i - zdecydowanie - nie żałuję, bo za mną kilka godzin pełnych śmiechu i wzruszeń.

W części pierwszej szkaradna pani McPhee odwiedza rodzinę Brownów, gdzie gorącogłowy pan domu nie radzi sobie z wychowaniem siódemki dzieci. Jednakże kłopotliwa gromadka nie stanowi jedynego problemu pana Browna - musi on uporać się z tęsknotą po stracie żony, długiem wobec ciotki oraz... narzuconym małżeństwem. Kłopotom, które - jak lawina - przygniatają spokojny dom osadzony gdzieś w sercu Anglii, zaradzić może jedynie niania McPhee oraz jej magiczne moce. Co z tego wyniknie? Mnóstwo śmiechu, dużo wzruszeń i happy end, oczywiście. Warto obejrzeć nie tylko dla zabawnych dialogów i przystojnego Colina Firtha, ale również dla uroczych dziecięcych buziek i paru mądrych lekcji, jakie daje nam niania.

Część druga osadzona jest kilkadziesiąt lat później - na cichej angielskiej fermie mieszka młoda kobieta, wychowująca trójkę dzieci. Jej mąż zaginął na wojnie, a uparty szwagier pragnie ubić majątek na sprzedaży fermy. Jakby tego mało - pod swój dach musi przyjąć dwoje dzieci swego brata - naburmuszoną i zarozumiałą parkę w eleganckich pantofelkach. Przyjaźń i zgoda między dwójką "miastowych" i trójką "wieśniaków" okazuje się być nierealna, a nad fermą wisi wizja zagłady. Wtedy właśnie z odsieczą kolejny raz nadciąga niania McPhee. Co wyniknie z jej magicznej interwencji? Znów - kupa śmiechu, dużo wzruszeń i naprawdę piękny morał.

Niania McPhee to osoba o wielkim sercu - cierpliwa i uważna, rozsądna i pomocna. Początkowo sprawia wrażenie szkaradnej, surowej baby, jednakże z czasem okazuje się pełna uroku i ciepła, a dzieci z okrutnych urwisów przemieniają się w jej przyjaciół. Oczywiście, nie jest to nic odkrywczego, ale to w końcu film dla dzieci i pewne zasady musi on spełniać. Ważne jest jednak to, że żadne nachalne moralizatorstwo nie wycieka ze wszelakich zakamarków tego obrazu - mamy tu spory dydaktyzm, naprawdę mądre lekcje życia, ale przedstawione są one w sposób piękny i zabawny. Młody widz zrozumie wszelkie aluzje, a przy tym - razem z mamą, tatą, babcią i starszą siostrą - kilka razy wybuchnie śmiechem i zaleje się łzami wzruszenia. I tak właśnie powinno wyglądać prawidłowe kino familijne :)

W czasach, w których mamy lawinę filmów animowanych na naprawdę wysokim poziomie, produkcja w stylu Niani McPhee ma znacznie utrudnione zadanie, jeśli chodzi o przyciągnięcie wymagającego odbiorcy. Na szczęście udaje jej się to i film cieszy się uznaniem zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Historie przygód niezwykłej niani mają wymiar uniwersalny i ponadczasowy - bawią i uczą, urzekają i wzruszają. Cieszę się, że produkuje się jeszcze filmy aktorskie, bo jednak te nowoczesne wytwory komputerowe to już nie to samo. Inny klimat, inny wymiar, inna radość dla oka - ot, co.

Za oknem zimno i nieprzyjemnie - dlatego zachęcam do rozgrzania się przy pełnym ciepła i uroku filmie. Startujemy z Nianią McPhee, następnie zabieramy się za Nianię McPhee i wielkie bum, a potem liczymy na kolejne części - bo mam nadzieję, że takowe powstaną. Tak miło się patrzy na tę panią, która najpierw straszy szkaradną twarzą, a potem urzeka miłą buzią... :)

Moja ocena: 7,5/10

13 komentarzy

 1. Pierwszą część widziałam już parę lat temu, na drugą miałam się wybrać do kina, ale tak się wybrałam, że jakoś dalej nie doszłam... :D W każdym razie chętnie to nadrobię :)

  OdpowiedzUsuń
 2. widziałam tylko pierwszą i była świetna, więc druga też musi taka być. :D ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja z kolei, widziałam część 2 - było to jakiś czas temu, ale pamiętam, że... film mi się spodobał ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj chyba muszę ściągnąc sobie te filmy zapowiadają się fantastycznie

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja widziałam 2 część. Na pierwszą poluję:) Rzeczywiście bardzo fajny film.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja widziałam obie części, super są !! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny film, oglądałam - moje dzieci też go uwielbiają.

  OdpowiedzUsuń
 8. Film wg. mnie był uroczy, czasem do niego wracam :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Film zdecydowanie nie dla mnie, ale może się kiedyś przełamię:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Pierwsza część była świetna, szczególnie jeżeli ktoś lubi baśniowe klimaty, drugiej za to niestety nie widziałem, ale zamierzam, więc nic straconego:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Anonimowy7/3/12 13:40

  Jedną i drugą mam na DVD, ale tak naprawdę dużo lepsza jest pierwsza.

  OdpowiedzUsuń
 12. Anonimowy1/12/12 21:23

  Wlasnie konczymy ogladac druga czesc, oba filmy fantastyczne dla dzieci: z madrym przekazem, bez zbednej agresji.

  OdpowiedzUsuń
 13. Anonimowy3/11/14 11:22

  Cudowne filmy naprawde dla kazdego. Wartka akcja, doza humoru, a mozna sie tez wzruszyc. Przekaz pienych wartosci w nienarzucaiacy sie sposob. Polecam,

  OdpowiedzUsuń