9 maja 2010

Urodziny poetki

Dziewiąty maja to dzień wyjątkowy dla miłośników pięknej poezji, dla mieszkańców Częstochowy i - szczególnie - dla mnie. Na ten dzień przypada rocznica narodzin wielkiej częstochowianki - Heleny Mygi, znanej jako Halina Poświatowska. I choć poetka niechętnie przyznawała się do swojego pochodzenia, w dniu dzisiejszym częstochowianie postanowili uczcić jej pamięć i wspólnie obchodzić 75. rocznicę narodzin.

Świętowanie rozpoczęło się już o godzinie 10, kiedy na głównej ulicy miasta rozkwitnęła poezja Haśki. To w miejskim ratuszu postanowiono, że przez cały dzień, z głośników sączyć będą się słowa wierszy Poświatowskiej. Przechodnie przystawali i wsłuchiwali się w piękną poezję, która roztaczała się wokół centrum miasta...

Na godzinę 11 zaplanowano seminarium poświęcone poetce. Wspólne siły Muzeum Częstochowskiego, Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza i Akademii im. Jana Długosza, zaowocowały naprawdę ciekawym spotkaniem.

Zaczęli studenci - członkowie Koła Teatralnego "naJana". Przedstawili oni niezwykle przejmującą i pełną emocji interpretację wierszy Haliny Poświatowskiej. Oprócz rewelacyjnej gry aktorskiej, nie zabrało też wspaniałej oprawy muzycznej, za co młodym twórcom należą się ogromne brawa. W tym momencie, nie dziwią liczne nagrody, jakie nasi studenci zdobywają na przeglądach teatralnych.

Na zdjęciu (kiepskiej jakości, co zrzucam na karb słabego sprzętu, miernego oświetlenia i dalekiej odległości) członkowie "naJana", w "spektaklu" Mówię kamień


Kolejne minuty seminarium, poświęcono na wykłady dra Jana Piotrowiaka (Uniwersytet Śląski) oraz prof. Elżbiety Hurnikowej (Akademia im. Jana Długosza), którzy postanowili przybliżyć licznie zgromadzonej publiczności sylwetkę oraz twórczość wielkiej poetki.


Jednak ile by się słów nie wypowiedziało, i tak nie uda się przedstawić wszystkiego, co warto wiedzieć o Haśce. Dlatego zachęcam wszystkich do własnych poszukiwań, bo śladów poetyki jest w Częstochowie całe mnóstwo. Wiemy, gdzie się urodziła, gdzie mieszkała, gdzie uczęszczała do szkoły. Możemy zwiedzić poświęcone jej muzeum, gdzie usłyszymy bicie jej serca, przeczytamy listy, spojrzymy na fotografie. Możemy odwiedzić grób lub też usiąść na ławeczce, na której przycupnęła chudziutka Halina, wraz z przeuroczym zwierzakiem:

Czy Częstochowa była dla Poświatowskiej ważna, czy nie, jej pamięć zawsze będzie trwała, a jej duch, nigdy nie opuści tych stron...

Na koniec, słowa mojego ulubionego wiersza Haśki:

lubię tęsknić
wspinać się po poręczy dźwięku i koloru
w usta otwarte chwytać
zapach zmarznięty

lubię moją samotność
zawieszoną wyżej
niż most
rękoma obejmujący niebo

miłość moją
idącą boso
po śniegu

Zdjęcia wykonane przeze mnie.

7 komentarzy:

 1. Mam jej wiersz na prezentacji maturalnej - "Wenus" :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Orlico, bardzo dobry wybór. Zarówno jeżeli chodzi o poetkę, jak i o sam utwór. Piękny :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Poświatowska bardzo prosta, acz ujmująca za serce. Lubię:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Owa prostota jest chyba jej największą zaletą :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo, bardzo lubię Poświatowską. Chętnie odwiedziłabym poświęcone jej muzeum w Częstochowie. Zresztą ponoć pomysł na moje imię mojej mamie podsunął jeden z bardziej znanych wierszy poetki - "Jestem Julią".

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. O, a to bardzo fajne, bo lubię, jak imiona mają jakąś swoją historię. Moje np. wzięło się z powieści Colette :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie przepadam za poezją... Ale doceniam kunszt co poniektórych autorów. Nie wiedziałam, że Poświatowska wywodziła się z Częstochowy. No proszę :)
  Piękny design... Ależ tu wiosennie :) Podoba się, oj podoba :)

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń